Zaman ile ilgili atasözleri ve deyimler

yorumsuz
310 views
Zaman ile ilgili atasözleri ve deyimler

Zaman ile ilgili atasözleri ve deyimler nelerdir , kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Yeni ödev Zaman ile ilgili atasözlerimizi ve deyimlerimizi araştırınız. Cevapları alt alta sıraladık. Bir çok elektronik kaynaktan kısa ve uzun , anlamlı ve en güzellerini seçtik ödev için kullanabilirsin. Başlayalım.

Zaman ile ilgili atasözleri ve deyimler
Atasözleri ve Anlamları

Zaman sana uymazsa sen zamana uy: Kişi, yaşadığı çevreye her açıdan farklı ise kişinin o çevreye bir şekilde kendini uydurması gerekir.

Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar: Yoksul kişiler çoğunlukla zengin kişilerin yaşantısını, neler yaptıklarını konuşarak zamanlarını harcar.

Vakit nakittir: Zaman, değerli bir kavramdır. Her şey zamana bağlıdır. Zamanını boşa geçiren parasını kaybetmiş demektir.

Vakitsiz öten horozun başını keserler: Her şeyin bir zamanı vardır. Bir söz de yerinde ve zamanında söylenmediği zaman veya yersiz söylendiği zaman o söz büyük zararlara yol açabilir.

Her Zamanı bir sayma : İnsanlar her zaman aynı sağlık, tutum ve davranış içinde olmayabilirler.

Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez : Aç olan insan halden anlamaz  karnını nasıl doyuracağını düşünür , çocuk da zamandan anlamaz , olur olmaz zamanlarda insanı bunaltır.

Zaman sessiz bir testeredir. : Testere çok ses çıkaran bir kesme aletidir. Zamanda testere gibidir. Ömrümüzü çok hızlı geçirir , ancak testere den farkı bu zamanın su gibi sessizce akıp gitmesidir.

Mahşerde amel kazanılmaz! iş zamanından başka yapılmaz. : Gereken çalışmayı zamanında yapmayanların, geleceğe hazırlanmayanların bir zaman sonra sıkıntıya düşeceklerinden şüphe edilmez.

Zaman Herşeyin ilacıdır : İnsanlar yaşamları boyunca sorunları ve dertleri ile uğraşırlar. Ancak zamanla tüm sorunlar dertler bir şekilde sonuca kavuşur.

Sakla samanı gelir zamanı : Erkenden davranıp birikim yapılırsa , zamanı geldiğinde bu birikim kullanılabilir. Tedbirli davranmak iyi bir şeydir.

Zaman öldürmek en pahalı harcamadır. : Zaman çocukken yavaş , büyüyünce normal , yaşlanınca çok hızlı geçer. Bu yüzden zamanımızı boş yere harcamamak gerekir.

Zaman ile ilgili atasözleri ve Deyimler
Deyimler ve Anlamları

Zamane Çocuğu : Eski nesile göre hayli yadırganacak davranışlarda bulunup sözler sarf eden , sıra saygı gözetmeyen, her şeyi bildiğini zanneden kimse.

Zaman kazanmak: İşin olması için birilerini oyalayarak ihtiyacı olan zamanı elde etmeye çalışmak.

Zaman kollamak: Bir şeyin sırasını, fırsatını beklemek.

Zaman öldürmek: Boş ve gereksiz şeylerle vakit geçirmek. Gerekli olanı değil gereksiz olanı yapmak.

Zaman zaman: Belli aralıklarla, ara sıra.

Zamana uymak: Yaşantıyla zamanın gereklerine uymak.

Vaktini şaşmamak: Tam zamanında olayın gerçekleşmesi

Zamanla Yarışmak : Hızlı hareket etmek, çabuk davranmak.

Zaman Daralmak: Bir iş veya olay için belirli sürenin sonuna yakşalması

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın