Yusuf Atılgan Hayatı ve Eserleri Kısaca

yorumsuz
636 views
Yusuf Atılgan Hayatı ve Eserleri Kısaca

 

Yusuf Atılgan kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Yusuf Atılgan eserleri , romanları , yaşamı biyografisi kısa özet olarak tek başlık altında toplanmıştır. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödev için kullanıma uygundur. Başlayalım aşağı kaydır.

 

 

 

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan, roman , hikaye , ve çocuk eserleri üretmiş yazardır. 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu. 1939’da Balıkesir Lisesi’ni, 1944’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Üniversite dönemini başarıyla tamamladıktan sonra 1945’te sekiz ay kadar Maltepe Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliğinde bulundu. 1946’da Manisa’nın Hacırahmanlı köyünde çiftçilik yapmaya başladı. 1956’da Tercüman gazetesinin açtığı yarışmaya Ziya Atılgan imzasıyla gönderdiği ‘Kümesin Ötesi’ hikayesi yedincilik kazandı. Aynı yıl Esin dergisinde ‘Atılmış’ adlı hikayesi basıldı. 1958’de Aylak Adam ile Yunus Nadi Roman Mükafatında ikinciliği aldı. Romanlarında dili temiz üslupları olmayan dili kendisine özgü kullanışı ön plana çıkmaktadır. Eserlerinde ayrıntıları , çağırışımları ve anlık saptamaları kullandığı görülmüştür. Yazar Atılgan hayatının zirve dönemlerinde Varlık, Değişim, Sanat Olayı dergilerinde göründü. 9 Ekim 1989’da hayata gözlerini yumdu.

Yusuft Atılgan Eserleri

Yazmış Olduğu Romanlar : Aylak Adam (1959), Anayurt Oteli (1973).

Yazdığı Hikayesi : Bodur Minareden Öte (1960)

Yazdığı Çocuk Eseri : Ekmek Elden Süt Memeden (1981 )

Not: Yusuf Atılgan şüphesiz 20. yüzyılın ses getiren yazarlarındandır. Günümüzde halen popülaritesini yitirmemiş okuyucu kitlesi tarafından beğenilen ve talep gören romanı ‘Aylak Adam’ popülerdir. Eğer bu romanı merak ediyorsanız kısaca sizlere konusu ve özetini paylaştık. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aylak adam özeti

Not 2: Sitemizde aradığınız tüm yazarların hayat hikayesini bulabilirsiniz. Yazarlara ait kitap özetleri , biyografiler , yaşam bilgileri gibi ödeviniz için tüm gerekli bilgileri sayfamızda arama bölümünden aratarak ulaşabilirsiniz. Eğer bulamazsanız ödev sor kısmından bize ödevinizi iletirseniz 24-48 saat içerisinde ödeviniz sayfamıza eklenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın