Yurtta sulh cihanda sulh ile ilgili kompozisyon

yorumsuz
2.201 views
Yurtta sulh cihanda sulh ile ilgili kompozisyon

 

Atatürk’ün yurtta sulh cihanda sulh sözü ile alakalı yazı paylaşıyoruz. Bu kompozisyon ya da makale ödevi olanlar için kısa ve kısaca özet olarak sunulmuş kütüphane kaynakçalı ders çalışma kitabından alıntı yapılmıştır. Nette bulmanız çok zor. Kullanabilirsiniz değişiklik yapmayı unutmayın.

 

 

 

Yurtta Sulh Cihanda Sulh

Atatürk bir asker olduğu halde, savaşın milletlerin yapılarında ne denli büyük tahribatlar meydan getirdiğine bizzat şahit olduğundan, mümkün olduğunca savaşın dışında kalmak istemiştir. “Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Gerçek kanaatim şudur: Milleti savaşa götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, ölmeyeceğiz diye savaşa girebiliriz. Ancak millet hayatı tehlikeye maruz kalmıyorsa savaş cinayettir* sözleri bunu en iyi biçimde açıklamaktadır.

O halde esas olan barıştır. Bu barış ise hem tüm dünyada hem de Türkiye’de tesis edilmesi gereken bir barıştır. Mustafa Kemal’e göre iç siyaset, dış siyasetle orantılı olmalıdır. Buna göre, yurtta sulh, toplum hayatındaki düzeni, vatandaşın devlete güvenini, devletin de ülkede asayiş ve otoriteyi sağlamasını öngörür. Cihanda sulh ise, milletler arası barış ve güvenliğin korunmasını ve sağlanmasını, milletlerarası barışın bölünmezliğini, insanlığın da hepsini bir vücut ve her milleti de onun bir uzvu kabul etmeyi amaç bilir. Milletlerarası anlaşmazlıkları barışçı yollarla çözümlemeyi öngörür. Türk dış politikasının 1923’ten sonraki dönemi, Atatürk’ün bu ilkesi doğrultusunda ilerlemiş ve barışçı yollarla Türkiye Cumhuriyeti Lozan Barış Antlaşmasından kalan bazı belirsizlikleri giderebilme başarısını göstermiştir. Hatta dünya barışının devamı ana düşüncesiyle oluşturulmuş olan uluslararası kurumlara üye olmakta tereddüt etmemiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın