Yukarı Şehir özeti Kitap

yorumsuz
495 views
Yukarı Şehir özeti Kitap

 

Yukarı Şehir özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Şemsettin Ünlü kitabı Yukarışehir romanı özet ve konusu ile ana fikri kısa olarak hepsi birlikte tek başlık altında paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı olup başka yerde bulamazsınız. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Şimdiden başarılar.

 

 

 

Yukarı Şehir özeti

Osmanlı-Rus Savaşı’na gönüllü giden Yukarışehirli inşaat ustası Ferhat Ağa geri dönmez. Anası Güler, karısı Binnaz ve oğlu Yusuf uzun süre ondan haber alamazlar. Sonunda birinden .onun öldüğünü öğrenirler Yusuf yavaş yavaş büyür. Sekiz yaşında bir demircinin yanına çırak girer. işe inanılmaz bir tutkuyla sarılır. Ömer Usta onu oğlundan ayırmaz, özenle yetiştirir. Ayrıca, oğlu Nusret’le mahalle mektebine gönderir. İki yıl sonra usta ölür. Yusuf dört yıl Kerim Ağa’nın fırınında çalışır. Ondördüne geldiğinde dabbağ Masat Ağa’nın yanında iş bulur. Yakın komşuları Bezirciyan’ların kızı Hermin’den hoşlanır.

Kız da ona eğilim duyar. Gelgelelim, kuyumcu Nubar onu oğlu Nişan’a almak ister. Hermin üzülür, odasına kapanıp ağlar. Babası Bogos kızıp azarlar onu. Üstelik, kardeşleri Artin’le Kamer de bir akşam yolunu kesip döverler Yusuf’ u Zilfo Bey bir gün Seydili’den Yukarışehir’e gelir. Yusuf’un ustasına uğrar. Bir ceylan derisine gözü takılır. Almak ister. Yusuf onu Beye armağan eder. Bey sevinir, başı derde girince yanına gelmesini söyler. Yusuf bu sözü unutmaz. Bir fırsatını bularak Hermin’i kaçırır. Karlı bir gecede onu arkadaşının evine götürür. Oradan dağları aşarak Zilfo Bey’in konağına varırlar. .Bey onları iyi karşılar Bogos küplere biner. Sora sora kızının Bey’in yanında olduğunu öğrenir.

Yukarı Şehir özeti ikinci bölüm

Evine dönerse Yusuf la evlenmesine izin vereceğini söyler. Sevgililer inanıp dönerler. Fakat Bogos sözünde durmaz. Hermin’i kilit altında tutar. Umarsız kalan Yusuf, bir Ramazan günü erkenden kalkar. Zilfo Bey’e gitmek üzere evden çıkar. Yolda üç kişinin saldırısına uğrar. Birini bıçağıyla yaralar, öbürünü tekmeyle yere yıkar. Üçüncüye yaralıyı sırtlayıp ırmağın karşı yakasına taşımasını bağırır. Yerdekinin sırtına saldırmasını dayayıp konuşturur. Pusucuları Kamer’in kiraladığını öğrenir. Yoluna .devam eder Amerikalı misyonerlerden Wheller ile Barnum ve kızı geceleyin evlerine giderlerken arabaları basılır. Arabacı ölür, suçlular kaçarlar. Arabada Hermin’in de bulunduğu sanılarak saldırının yapıldığı, bunda Yusuf’un da parmağının olduğu söylenir. Yukarı şehir kitap özeti devamı için alt satıra geçin.

Misyonerler, Vali Sıtkı Salih Paşa’ya şikâyete çıkarlar. Paşa, olayın .araştırılmasını ve Yusuf’un yakalanmasını buyurur Ziver Çavuş, Yusuf’un olaydan iki gün önce şehirden ayrıldığını öğrenir. Şüşnaz’ı geçince düzlükte Süleyman’ı bulur. Yarasını sarar. Sıkıştırınca Süleyman her şeyi itiraf eder. Onu zaptiyeye teslim eden Çavuş, aramasını sürdürür Yukarışehir’de Kamer karakola çağırılır. Bogos telaşla misyonerin evine koşar. Kamer ona olup bitenleri anlatır. Bogos öfkeyle azarlar onu.

Yukarı Şehir özeti 3. bölüm

Barnum, Kamer’in Sivas’a gidip misyonerlerin .yanında beklemesini önerir. Yusuf güçlükle Seydili’ye ulaşır. Aynı gün bayram namazından çıkarken Zilfo cami avlusunda vurulur. Oğlu Nizam ölüsünü konağa getirir. Yakalanan katilleri bahçede zeytin ağacına astırır. Bunlara tanık olan Yusuf sarsılır. Katırıyla sessizce oradan ayrılır. Sığlı geçidinde yağmura tutulur, kaya oyuklarından birine sığınır. Ziver araya araya onu bulur. Yusuf başından geçenleri ona dürüstçe anlatır. Çavuş, “Sen beni hiç görmedin. Bayram .ertesine kadar ortalıkta görünme!” diyerek çekip gider Kamer kaçar. İlkin Wheller ile Bogos ve Artin, ardından Yusuf ile ona pusu kuranlar sorguya çekilir.

Misyoner bırakılır, ötekiler tutuklanır. Dabakçılar Yusuf tan yana çıkarlar, ama onu kurtaramazlar. Tutuklular geceleyin zaptiye gözetiminde il cezaevine, Merze’ye götürülür. Yolda birkaç kişiyle çatışma olur. Pusucular “Gavurları bırakın, gidin!” diye bağırırlar. Zaptiye ateşle karşılık .verince çekilirler Yargılama sonunda kadı Canip Efendi önce Bogos ile Artin’i .sonra da Yusuf u salıverir. Kamer araştırılırsa da bulunamaz Yusuf içerideyken Bogos düşünüp taşınır. Kızını hemen evlendirmeyi uygun görür. Bunun için araya adamlar koyar. Nubar’ın oğlu Nişan’a söz kesilir. Hermin buna karşı çıkarsa da çok direnemez. Çünkü şimdiye dek olup bitenlerden kendini sorumlu tutmuş, pek üzülmüş, gözyaşı dökmüştür.

Yukarı Şehir özeti son bölüm.

Öte yandan, hapisten çıkan Yusuf, Hermin’in evlenmek üzere olduğunu, .Kamer’in de geldiğini, misyonerin evinde saklandığını duyar Bu arada Kanun-u Esasi ilan edilir. Yukarışehir ile Mezre’de .şenlikler düzenlenir Yusuf bir gece misyonerin evini gözetler. Kamer’in sessizce oradan çıktığını görür. Sezdirmeden izler. Saklandığı evi öğrenir. Bir başka gün karanlıkta eve girip bekler. Kamer gelir, tabancasıyla saldırmasını yanına kor, yatar. Yusuf öbür odadan çıkar, bıçağıyla silahını alır. Kamer’i kaldırır. Bir süre öldüresiye boğuşurlar. Sonunda Yusuf, Kamer’in ellerini bağlar, götürüp kadıya teslim eder. Ertesi gün Ziver Çavuş’la görüşür. Askere çağrıldığını öğrenir.

Annesi kaygılanır, kendini tutamaz ağlar. .Kocası gibi oğlunu da yitireceğinden korkar Yusuf gerekli hazırlıkları yapar. Evlenmek için biriktirdiği paraları annesine verir. Katırını satar. Hermin’le görüşmek ister, ama .başaramaz. Kızcağız da üzgün, uykusuz ve tasalı bekler durur yılının Aralık ayında Yusuf sağlık muayenesinden 1876 .geçer. Askere alınan öbür gençlerle birlikte Mezre’ye yollanır .Yakında Ruslarla savaşa girileceği söylenir. Yukarı şehir özeti burada bitmiştir.

Şemsettin ünlü – Yukarı Şehir Konusu ve Ana Fikri

Yukarı şehir diye bahsedilen yer Elazığ Harput da bulunan bir bölgedir.  Feodal erkekler , köylüler , esnaflar , Türk ve ermeni zenginler , Amerikalı misyonerler ve eşleri , kızları , subaylar , müftü derken kısacası kasabada ki günlük yaşamı anlatmaktadır.

Not: Yukarı şehir özeti paylaştığımız bu eserin sahibi hakkında bilgi sahibi olmak istersen. Kısaca bahsettik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Şemsettin ünlü hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın