Yirmi Yıl önce olmayıp günümüzde kullandığımız teknolojiler

yorumsuz
801 views
Yirmi Yıl önce olmayıp günümüzde kullandığımız teknolojiler

Yirmi yıl önce olmayıp günümüzde kullandığımız teknolojiler nelerdir? Bu ürünlerin yaşamımızdaki yeri nedir kısaca 21. yüzyıl teknolojileri Türkçe ödevi için derlenmiştir. Teknolojinin gelişimi ile ilgili bir makale yayınladık. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başka yerde yok başlıyoruz.

 

Yirmi Yıl Önce Olmayıp Günümüzde Kullandığımız Teknolojik ürünler

Yirminci yüzyılın sonu , yirmi birinci yüzyılın başı , teknolojik devrimlerle dolu bir milenyum çağının başlangıcı. Bundan yirmi yıl önce olmayan ancak günümüzde aktif olarak kullanılan teknolojik ürünler. Aşağı kaydırın.

1- Sürücüsüz Araçlar

Bundan 20 yıl öncesinde araçlar kara düzen olarak tabir edilen seviyede üretiliyor , bir çok özellik dahi eksik kalıyordu. Günümüzde sürücüsüz arabalar , insansız hava uçakları yaşantımızda büyük yer edinmiştir.  Sürücüsüz arabalar hem genel hayatta , hem mayın tespit sahalarında kullanılmaktadır. İnsansız hava araçları terörle mücadelede büyük rol oynamaktadır.

2- 3 boyutlu yazıcılar

Bundan yirmi yıl öncesine kadar 2 boyutlu yazıcılar dahil kullanım alanı çok zordu. İnternet bile daha  çok yayılmamıştı.  Normal yazıcılar ile çeşitli çıktı ve dökümanlar alınabilirken , günümüzde 3 boyutlu yazıcı ile otomotiv sektöründe çeşitli parçalar , moda tasarım sektöründe çeşitli kıyafetler , ve hatta silahlar dahi üretilmektedir. Yaşamımıza büyük bir kolaylık katmış üretkenliğe yeni boyut kazandırmıştır.

3- Bulut Teknolojisi

Yirmi yıl önce olmayıp günümüzde kullandığımız teknolojik ürünler içinde hayatımıza en çok yer etmiş olanlardan birisi de bulut teknolojisidir. Bundan yirmi yıl önce insanlar depolama alanı kullanmazken , sanal bir depo bulunmazken , artık günümüzde telefonumuzda bile rehberimizi kaydettiğimiz , şifrelerimizi , saklamak istediğimiz bilgilerimizi depoladığımız bulut sürücüler hayatımızda bir yer edinmiştir. Güvenlik olarak yüksek seviye oldukları için tercih edilmektedir.

4- Drone

Daha yirmi yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz ancak günümüzde en çok kullanılan teknolojik ürünlerden bir tanesi de drone’ dur.  Hava da asılı kalabilme özelliği sayesinde Drone’lar  günlük yaşantımızda sinema sektöründe , video kamera çekiminde , düğün gibi organizasyonlarda , askeri durumlarda , terörle mücadelede aktif olarak kullanılmakta , bu teknoloji insanlara kuş bakışı görme açısı kazandırmıştır.

5-  Dört Buçuk G  – 4.5 G

Bundan yirmi yıl öncesine olmayıp günümüzde neredeyse tüm insanlığın kullandığı teknolojik ürünlerden birisi de 4.5 G teknolojisidir. Daha 5-10 sene öncesine kadar  çekmeyen telefonlar , düşük internet hızı , konuşma sırasında yaşanan aksaklıklar gibi sorunlar. 4.5 G teknolojisi ile uzaya fırlatılan yeni uydular sayesinde çözülmüştür. Günlük yaşantımızda insanlar arası iletişimi kolaylaştırmıştır.

6- Oyun Konsolları

Yirmi yıl öncesinde insanlar atari , el tetrisi gibi oyuncaklar ile oyun oynayabiliyorken , günümüzde playstation 4  , Vr gözlük , 7d cinema , gibi yeni nesil teknolojik cihazlar sayesinde oyun keyfini zirve seviyeye çıkarmıştır. 360 derece açılı oynanan oyunlar , Gerçeğe en yakın görüntü olarak kabul edilen 4k kalitesinde oynana oyunlar , günümüzde insanların günlük yaşantısında yer edinmiş. Her yaştan insanı en az bir oyuna bağımlı etmeyi başarmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın