Yavuz Sultan Selim Dönemi

yorumsuz
498 views
Yavuz Sultan Selim Dönemi

Yavuz Sultan Selim dönemi ve dönemin özellikleri , Yavuz Sultan Selim kişisel özellikleri , önemli bilgiler , sınav notları ve çalışma kağıdı olarak tek parça bütün bilgileri tek başlık altında topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

Yavuz Sultan Selim Dönemi

Yavuz çok sert yaman anlamına gelir. Sultan 1. Selim bu lakabı hak edecek birçok harekette bulunmuştur. Küpeli padişah olarak da bilinir. 10 ekim 1470 de doğdu.  22 Eylül 1520 de öldü.

Yavuz Sultan Selim Dönemi Özellikleri

– Yeniçeriler ilk defa bir şehzadenin (Yavuz’un) tahta geçmesinde rol oynamıştır.
– Halife olan ilk padişahtır.
– Baharat ticaret yolu Mısır ve Hicaz’ını fethiyle ilk defa Osmanlı denetimine geçmiştir.
-Babası hayattayken ona karşı taht mücadelesine geçen ilk şehzadedir.
-Osmanlı Devleti İslam Dünyasının liderliğine yükseldi.
-İlk sosyal içerikli isyan çıktı. Bozoklu Celal’in isyanı sonrası Anadolu’daki tüm sosyal içerikli isyanlara Celali İsyanı denir.
– Anadolu Türk birliği son ve kesin olarak sağlandı.
-Afrika’da ilk toprak kazanımı Mısır’dır.

Yavuz Sultan Selim Kişisel Özellikleri

Bakışları etkiliydi. Konuşurken bazı kelimeleri sinirlendiğinden ve zekasından birkaç kez tekrarlar&. İhtişam ve gösterişe önem vermezdi. Kendisi için köşk saray yapılmasını istemezdi. Hobisi kuyumculuktu. 300 gazelden oluşan Farsça bir divanı vardı. Osmanlı tahtında Farsça tam divan sahibi olan tek sultan Yavuz’ dur.

Osmanlı padişahları içinde çok okumaktan gözleri bozulan ve bu yüzden mercek kullanan ilk padişahtır. Gece uykusu 3-4 saattir. Musikiye de eğilimi vardır. Tarih özel ilgi alanıdır. Ok atmayı, yay yapmayı bilirdi. Usta avcı idi. İyi kılıç kullanırdı. Kabe örtüsünün işlenmesi onun zamanında Memlük’lerden Osmanlılar’a geçmiştir. (Bu topraklar 1. Dünya Savaşında elimizden çıkana kadar bu gelenek devam etti.)

Özetle Yavuz 3 meydan savaşı kazandı. 14 yılda 14 devlet yıkmış olan Şah İs­mail’in ordusunu 12 saatte darmadağın etmiştir. Hiçbir hükümdarın yapamadığını yaptı. Koca Sina Çölü’nü 13 günde geçti. Osmanlı toprakları onun zamanında 3 misli genişledi. Halifelik Abbasiler’den Osmanoğulları’na geçti.

Yavuz Sultan Selim ve Küpe

Yavuza atfedilen resimlerde kulağında küpe vardır. Bunu halk çeşitli şekillerde yorumlamaktadır. Bir kısmına göre Türkler’ de erkekler kulağına küpe takmaktadır. Bu aynı zamanda gençlik ve yiğitlik alametidir. ” Varol küpeli yiğit, helal olsun küpeli oğlan” gibi tabirler halk efsanelerinde ve masallarda görülür.

Bir rivayete göre ise, Yavuz Mısır’ı fethettiğinde oralarda kulakları küpeli insanlarla karşılaşmıştır. Bunun üzerine etrafındakilere bunların kim olduğunu sormuştur. Bunların esirler, köleler olduğu söylenince bunu duyan Yavuz;

-“Ben de Allah’ın bir kulu, kölesi ve ordularımın esiriyim.” diyerek bu olaydan sonra kulağına küpe takar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın