Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti

yorumsuz
1.922 views
Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti

 

Yaşamak Güzel Şey be kardeşim özeti farklı ve yeni olarak sadece bizde. Nazım Hikmet Romanı Yaşamak Güzel Şey Be kardeşim kitabı özet kısa olarak sizlerle paylaşıyorum. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Siz yine de bu kitabı okuyun derim hayatınıza çok şey katacaktır. Neyse başlayalım.

 

 

 

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti

Ahmet, örgüt arkadaşlarının dileğiyle İstanbul’dan İzmir’e gider. Aç ve işsizdir. Eniştesi Şükrü Bey’in evine uğrar. Şükrü Bey eski İttihat’çılardandır. Zengindir, ama korkmaktadır. Pencereden Ahmet’e sokakta köşedeki dilenciyi gösterir. Böylece halen izlendiğini anlatmak ister. Belki onu da tutuklayacaklardır. Çünkü, Şeyh Sait isyanı bahane edilerek 1925 Martında Takrir-i Sükun Kanunu çıkarılmış, muhalif gazeteler kapatılmış, İstiklal
.Mahkemeleri kurulmuştur Ahmet köşkten ayrılır. Kordon’un arkasında bir kahveye oturur. Simitle çayını yudumlar. Kalkar, bir süre yan sokaklarda dolaşır. Yorularak bir camiye girer, sırtını duvara dayayarak biraz kestirir. Akşama doğru uyanır. Arkadaşı İsmail ile sözleştikleri yerde buluşurlar. Şehrin dışında penceresiz bir taş kulübeye giderler. Gaz lambasını yakarlar, konuşurlar. İçerde bir gizli basım evi kuracaklardır. Bunun için büyükçe bir çukur kazılması gerekmektedir. İ

smail şafakla kalkıp işe gideceğinden erken yatar. Ahmet uyuyamaz. Kapının eşiğine oturur, sigarasını yakarak düşüncelere dalar: Moskova’da üniversitede okurken mutfakta nöbet tutarlardı. Bir gün Anuşka, Çinli Si-Ya-U, Azeri Hüseyinzâde patates ayıklıyorlardı. Anuşka’nın güzel vücudu Ahmet’in gözüne çarpmıştı. Sonra ona duyduğu ilgi gittikçe artmıştı. Kız, müdürün daktilosu idi. Si-Ya-U’nun da yakın arkadaşı Ahmet sabahleyin çukuru kazmaya koyulur. Çıkan toprağı geceleyin İsmaille dışarı taşırlar. Gazetelerden bazı solcuların yakalandığını, Ahmet’in de polisçe arandığını öğrenirler. Daha dikkatli olmaya karar verirler.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti  2. Bölüm

Ahmet’in hiç dışarı çıkmaması gerekmektedir. Fakat günler geçtikçe bunalır. Dayanamaz, bir gün çıkar. Tepenin eteğindeki pınara kadar uzanır. Tam su içerken sarı bir köpek bacağını ısırır. O sıralar kuduz olayları yaygındır. Üstelik, iğnesi de ancak İstanbul’da yapılmaktadır. Ahmet’in ise oraya gitmesi çok tehlikelidir. Nitekim, İzmir’deki arkadaşları …da buna izin vermezler Ahmet hem çukuru kazmayı sürdürür, hem de her gün tahta kapıya çizgi çeker. Geceleri korkulu düşler görür. Zaman zaman geçmişi düşünür: Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere işgal altındaki İstanbul’dan gizlice kaçış… Zonguldak, İnebolu, Ankara yolculuğu… Bolu’da öğretmenlik… Trabzon üzerinden Batum’a, …oradan Moskova’ya gidiş… Dört yıl üniversite öğrenciliği Geceleyin kapı gürültüyle açılır. Ahmet basıldığını sanarak korkuyla kalkar.

Yıllarca önce, İnebolu’dayken de odaya iki adam dalmış, Tevfik ile Süleyman’ı alıp götürmüşlerdi… Neyse .ki, şimdi gelen İsmail’dir. Ahmet ferahlar ve aradan yirmi gün geçmiştir. Ahmet’in başı ağrımaktadır. Erkenden uyanmıştır. Oyalanmak için roman okumaya koyulur. Satırların arasında yine Anuşka’nın hayalini görür: Onu Si-Ya-U’dan kıskanmıştı. Sonunda Anuşka’yla anlaşmışlardı. Ama …Si-Ya-U ile de arkadaşlıklarını bozmamışlardı Ahmet bir sabah başı ağrıyarak uyanır. Ateşi vardır, midesi bulanmaktadır. “Tamam, işte başladı!” diye söylenir. Kudurarak öleceğini düşünür, dehşete kapılır. Günlerce ateşler içinde yatar. Anuşka’yı anımsar: Si-Ya-U ülkesine, Çin’e gidecekti. Ahmet bir gün Anuşka’ya uğramıştı. Kız yatağa uzanmıştı. Si-Ya-U’dan ayrılacağına üzülüyordu. Onunla yattığını söyler. Ahmet şaşırmış, kıskançlıktan çılgına dönmüştü. On gün kadar birbirlerini görmemişlerdi. Yaşamak güzel şey be kardeşim özeti devam ediyor alt satıra geçin.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti 3. bölüm

Sonunda Anuşka evine onu görmeye gelince …barışmışlardı İsmail eve geç gelir. Sabah erkenden işe gidecektir. Bu yüzden Ahmet uyur gibi yapar. Bu arada arkadaşının geçmişini düşünür: İsmail 1928’de tutuklanmış. Diyarbakır Cezaevi’nde birkaç yıl yatmıştı. Cezaevindeyken Neriman’la tanışmıştı. Neriman’ın kardeşi Osman da içerdeydi. İsmail dışarı çıkınca Neriman’la buluşmuş, konuşmuşlardı. Aralarında bir sevgi bağı …oluşmuştu. Sonra evlenmişlerdi Ahmet kapıya yirmi dördüncü çizgiyi çeker. Ateşi sürmektedir. Yatağında ateşler içinde korku ve kaygıyla kıvranırken Anuşka’yla uğraşır: Kerim, Anuşka ve Marusay’la ormanda ateş yakıp eğlenmişlerdi: Ayışığında şarkılar, bir ağızdan marşlar söylemişlerdi. Kerim’le Ahmet Türkiye’ye döneceklerdi. Ama bunu çevresindekilerden gizliyorlardı. Polisin duymasından çekiniyorlardı. Yoksa, Onbeşler’in durumuna düşebilirlerdi.

İsmail’in gözüne uyku girmez. Ahmet’in durumu kötüye gitmektedir. Belki de kuduracaktır. O zaman onu öldürmesi gerekecektir. Eli cebindeki tabancada sabaha kadar tedirgin, kuşkuyla bekler. Ahmet ise geçmişteki anılara dalmıştır; sorgu için İsmail’i bodrumdan yukarı çıkarmışlardı. Ziya da oradaydı. Elleri ayakları kelepçeliydi. Koltuk altlarından pencerenin demirlerine bağlanmıştı. Ayak parmakları güçlükle yere değiyordu. Öyleyken Ziya da İsmail de dayanmış , polislere birbirlerini tanımadıklarını söylemişlerdi. İsmail yerine dönerken çok üzgündü. .Arkadaşının durumuna içi sızlamıştı Ahmet sabahleyin kalkınca yüzünü yıkar. Suya dikkatle bakar, eğilerek içer.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti 4. bölüm

Ama midesi bulanmaz. Ayrıca, suyun sesinden de ürkmez. Sevinçle gülümser. Demek ki tehlikeyi atlatmıştır, kudurmayacaktır. Kapının arkasına otuz ikinci çizgiyi çeker. Ardından bütün çizgileri kocaman bir çarpıyla karalar. Akşamleyin İsmail işten döner dönmez, ona, kapıyı gösterir. Kucaklaşırlar Rakı içerek birbirlerini kutlarlar. Hastalığın kuduz değil, ağır .bir grip olduğunu anlarlar Ertesi gün Ahmet üçüncü mevki trenle Balıkesir’e gider. Tanınmaması için kıyafet değiştirmiş, makyaj yapmıştır. Bir ara Kerim’i düşünür: Donanma davası dolayısıyla Kerim de tutuklanmıştı. Sansaryan Han’da İsmaille birlikte falakaya yatırılmıştı.

Kalktığında yürüyemiyordu. Tabutluğa kapatılmıştı. On gün …sonra da çıldırmıştı. Tımarhaneye konulmuştu Ahmet bir kez daha Anuşka’yı sevgiyle anar: Moskova’ya dönerken Anuşka başını vagonun camına dayamıştı. Elini sımsıkı tutmuştu. Onu ne kadar da çok sevmişti! Fakat işte ayrılık gelip çatmıştı. Üstelik, bunu ondan gizlemek zorundaydı. Memleketine döneceğini kimsenin duymaması gerekiyordu. Ama o sezmişti bunu. Ahmet’in bir iki yıla kadar gideceğini biliyordu. …Oysa, Ahmet bir hafta sonra ayrılmaya karar vermişti Ahmet’in yüreği özlemle sızlar. Tren, Balıkesir’e doğru yol almaktadır. Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanı yazan değerli yazarımız Nazım Hikmet hakkında bilgi edinmek ister misiniz. Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili bir şeyler öğrenmek için buraya tıklayın. Nazım Hikmet Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın