Yarın Yarın kitap özeti

yorumsuz
1.948 views
Yarın Yarın kitap özeti

 

Yarın Yarın kitap özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Pınar Kür kitabı olan Yarın Yarın romanı kısa özet konusu ve ana fikri ile birlikte tek başlık altında sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlıyoruz aşağı kaydır.

 

 

 

Yarın Yarın kitap özeti

Selim, iskelede oynaşan çocuklara dalmıştı. Kirli donlarıyla pis denizde çalımla yüzüyorlardı. Uzaktan küçük bir motor geçiyordu. Bir yükselip bir alçalan motorda genç bir kadın, Seyda vardı. Oğlu Gil de yanındaydı. Gil, dalgalardan korkunca geri döndüler. Yalının iskelesine yanaştılar. Bir hizmetçi onları karşıladı Sinema yıldızı Aysel saçlarını tarıyordu. Öğle sıcağında aynanın karşısında çırılçıplaktı. Vücudunu beğeniyle seyretti. Oynadığı bir filmde, bir punduna getirerek, böyle soyunurdu.

Aynadan gözlerini biraz önce seviştiği Oktay’a çevirdi. Kalkıp gitmesi için sesli sesli sakız çiğnemeye başladı. Bundan tedirgin olduğunu bilirdi. .Nitekim Oktay, akşam kulüpte buluşmak üzere, çıkıp gitti Kulüpte Oktay, karısı Seyda ve arkadaşları bir masanın çevresinde toplanmışlardır. Oktay’ın gözü kapıdadır, Aysel’i beklemektedir. Gelince, onu zengin yapımcı Sulhi Bey’le tanıştırdı. Aysel tüm ustalığını kullanıyor, Sulhi Bey üzerinde olumlu bir izlenim bırakmaya çalışıyordu. Bir ara gözü Oktay’ın karısına kaydı. Pürüzsüz, esmer bir teni vardı. Saçları kısa kesilmişti, çizgileri inceydi. Güzel bir kadındı. Fakat Oktay ondan tiksiniyordu. .Aysel’i kıskanacağını sanmıştı. Oysa, o hiç oralı değildi O gece Selim de kulüpteydi.

Yarın Yarın kitap özeti 2. bölüm

Annesiyle gelmişti. Gençti, yakışıklıydı. Uzun boyu ve Batılı davranışıyla dikkati çekiyordu. Paris’te öğrenim görüyordu. Geçici bir süre için gelmişti. Gözlerini Seyda’dan ayıramıyordu. Onu dansa kaldırdı. iyice birbirlerine sarıldılar. Öyleyken, Oktay karısını kıskanmadı. Oysa sevişerek evlenmişlerdi. Üstelik bir de oğulları Gil vardı. Fakat artık bıkmıştı. Bir ara gözlerini sevgilisine çevirdi. Aysel formundaydı. Hanımefendi gibi davranarak Sulhi Bey’i enikonu büyülemişti. Bundan …böyle, onun yardımıyla, büyük filmler çevirebilecekti Ertesi gün Selim uzaktan akrabası olan Oktay’ların yalısına geldi. Balkonda yemek yediler. Seyda bir genç kız gibi canlı ve sevinçliydi. Kocası umursamaz görünüyordu, belki de tedirgindi, ama belli etmiyordu. Selim ise Oktay’ın davranışını doğal karşılıyordu. Yarın Yarın roman özeti

Aysel yine aynanın önünde soyunarak banyoya girdi. Küvette geçmişini düşündü: Babası jandarma baş çavuşuydu. Üç kızı vardı. Emekli olduktan sonra evini karakol gibi yönetmeye kalkışmıştı. Aysel yıllarca baskı altında yaşamıştı. Gizlice bir güzellik yarışmasına katılmış, üçüncü olmuştu. Başefendi fotoğraflarından tanıyarak onu adamakıllı dövmüş, sokağa atmıştı. Ünlü modacı, kadın terzisi Haluk’un kanadı altına sığınmıştı. Orada boyanmayı, giyinmeyi, sevişmeyi, her şeyi öğrenmişti. Güzelliği .gibi ünü de gittikçe artmıştı Selim, Paris’teki öğrencilik günlerini anımsadı: 1968 Mayısında ortalık karışmıştı.

Yarın Yarın kitap özeti 3. bölüm

Öğrenciler kaldırım taşlarını sökerek polise saldırmışlardı. Fakat sonunda yenilmişlerdi. Çünkü sendikalar ve parti onların yanlış hareketini desteklememişti Fransa’ya gittiğinde henüz politik bir bilinci yoktu. Aylık harçlığı yetmiyordu, ama fabrikatör babasından da daha fazla para istemiyordu. Ucuz bir pansiyonda kalıyor, öğrenci lokantasında yiyordu. Tekdüze bir yaşantısı vardı. Josette’le tanışınca her şeyi değişmeye başlamıştı. Bu, on sekiz yaşında solcu bir kızdı, güzeldi. Arada bir Selim’in odasına geliyor, tartışıyor, sevişiyorlardı. Onun yardımıyla Selim yaşamındaki boşluğun nerden kaynaklandığını ve ne yapması gerektiğini öğrenmişti.

Bu yüzden onun devrimci …eleştirilerini, önerilerini can kulağıyla dinliyordu Pazar günkü çağrıdan sonra Selim elinde iki çantayla geldi. Seyda’nın hazırlattığı odaya eşyasını bırakıp gitti. Bir hafta da görünmedi. İvedi işleri olduğunu söylemişti. Seyda merak ve heyecandan eriyordu. Oğluyla denize giriyor, oynuyor, ama bir türlü avunamıyordu. Kocasından duygularını gizlemek için aşırı çaba gösteriyordu. Bir gün koltuğunda büzülmüş, roman okuyordu. Ansızın Selim çıkageldi. Seyda’nın üzüntüsü ve öfkesi dağıldı. Büyük bir istekle seviştiler. Bu arada Selim, tıpkı Josette gibi, Sey-.da’yı uyandırmaya girişti Bir gün Selim arkadaşlarıyla buluşacağını söyleyerek çıktı. Seyda’nın yüzünü buruşturması üzerine, “Bak yavrum,” dedi. “Bir devrimci karısısın artık. Öyle ikide bir ‘Nereye gidiyorsun? Ne işin “‘var?’ diye sormamayı öğren. Seyda sesini çıkarmadı, ama çok şaşırdı.

Yarın Yarın kitap özeti 4. bölüm

Korkuyordu Aysel, Haluk’a karşı çıkmıyordu. Çünkü her şeyini ona borçluydu. Ama yaptığı işten de iğreniyordu. Haluk, zengin bir Adanalıyla anlaşmıştı. Aysel’in kızlığına karşılık on bin lira alacaktı. Bu iri yarı, şişman bir adamdı, hayvan gibiydi. Aysel’in midesi bulanmıştı. Kan ter içinde kalmıştı. Fakat dişini sıkması gerekiyordu. Biraz sonra eline yüklü bir para geçecekti. Oysa Haluk paranın ancak yarısını ona vermişti. Haluk’un Tarık adında bir arkadaşı vardı. Aysel ondan hoşlanıyordu. Kadınlara yüz vermeyen erkeklerdendi.

Halukda bir ilişkisi olmalıydı. Nedense, bir gün Haluk’u öldürmüştü. Aysel üzülüp öfkelenmiş, Tarık’ın yakalanması için polise yardım …etmişti Şimdi yaşlı Sulhi Bey’in metresi idi. Eski tutkuları artık sönmüştü. Aynanın karşısında taranırken geçmişi içi burkularak anıyordu. Birden telefonun zili çaldı. Sulhi Bey’in halinden bir şeyler oldu-ğunu sezdi. Anarşistler, oğlu Çetin’i kaçırmışlardı. Üç milyon kurtulmalık istiyorlardı. Polisin bütün aramaları boşa gitti. Sulhi Bey .parayı vermek zorunda kaldı Çetin’i kaçıranlar Selim’in devrimci arkadaşlarıydı. (12 Mart dönemiydi). Taksim’de bir evde toplanmışlardı. Oktay’la Seyda’nın çocuğu Gil’i kaçırmayı tasarlıyorlardı.

Yarın Yarın kitap özeti son bölüm.

Bu işi Selim’e yaptırmayı düşünüyorlardı. Selim karşı çıktı onlara. Uzun boylu tartıştılar. Sonunda vazgeçtiler. Ayrılırken işçi Memet, Selim’i evine götürdü. Karısı Kadriye onlara yemek hazırladı. Selim gördüğü içtenlikten, temizlikten, yalınlıktan pek duygulandı. Mutlu oldu. Gece geç saatlerde köşke geldi. Seyda kendisini bekliyordu. Öyleyken Selim ona çıkıştı. Kafasında onu Kadriye ile karşılaştırmış, öfkelenmişti. Kaç aydır birlikte oldukları, konuştukları halde onda hiçbir ilerleme görülmüyordu. Boş oturacağına onlara yardım etmeliydi Bu eleştiriler üzerine Seyda takma adla yazılar çevirerek dergilere verdi.

Önceleri Selim’i kaçırmamak için istemeyerek yaptı bunu. Sonraları hoşlanmaya başladı. Selim bir ara Ankara’ya gitti. Sıkıyönetim sürüyordu. Seyda gazeteleri kaygıyla izliyordu. Bir gün korktuğuna uğradı: Selim’in öldürüldüğü haberini okudu. Derin bir şok geçirdi. Hastaneye yatırıldı. Günlerce elektrik tedavisi gördü. Güçlükle sağlığı düzeldi Oktay karısıyla oğlunu alarak İsviçre’ye gitti. Sıkıyönetim kalkıncaya kadar orada kaldı. Yarın Yarın kitap özeti burada bitti.

Yarın Yarın Romanı Konusu ve Ana Fikri

selim Seyda’nın kafasına yatak odasından geçerek ulaşır. Sorbone’da felsefenin daha ilk yılında okuyan 18 yaşında ki Fransız kızı Joset de öyle. Selim’i yalnızlığından kurtarır , zevk , sevin , bilin verir selime. Roman biraz cinsellik içeriyor 15 sayfa kadar yatak odası hikayeleri anlatılıyor. Her neyse yaşınız yetiyorsa okuyun.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun? Yarın Yarın kitap özeti sahibi hakkında kısa bilgi edinmek istersen senin için bir şeyler paylaştık . Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Pınar Kür hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın