Yardımseverlik ile ilgili ayetler ödev

yorumsuz
647 views
Yardımseverlik ile ilgili ayetler ödev

Yardımseverlik ile ilgili ayetler , paylaşmak ve yardımseverlik hakkında ayetler , kısaca paylaşıyoruz. Ödev için düzenlenmiş bilgilerdir. Oldukça fazla paylaştık dilediğinizi alın kullanın. Sitemizde tüm ödevlerinizi bulabilirsiniz arama yapmanız yeterli .Başlayalım.

 

Yardımseverlik ile ilgili ayetler

Rüştüne erişinceye kadar , yetimin malına en güzel şekilde yaklaşın , verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren) sorumludur. ( En’am suresi 6/152. ayet)

Bütün mü’minler kardeştir” (Hucurat Suresi / 10)

ALLAH’ın sana bir bağışı olarak onlara yumuşak davrandın. Kaba ve katı yürekli olsaydın çevrenden dağılır giderlerdi. Onları affet, bağışlanmalarını dile ve yapılacak işler hakknda onlara danış. Karar verince de ALLAH’ a güven; ALLAH güvenenleri sever.dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. ( Ali imran suresi 3/159. ayet )

Onlar bollukta ve darlıkta verirler. Öfkelerini yutarlar, insanları affederler. Allah güzellik sergileyenleri sever. ( 3-Ali İmran (İmran Ailesi) Suresi )

Eğer siz aranızda dost olmazsanız yeryüzünde kargaşalık, fitne ve büyük bozgun çıkar. (El-Enfal, 8/73)

Ey iman edenler! Başa kakmak ve incitmek suretiyle yaptığınız iyilikleri boşa çıkarmayın! (Bakara 2,264)

Öyle kişiler vardır ki onları, ne bir ticaret, ne bir alışveriş Allah’ı hatırlamaktan, namaz kılmaktan, zekat vermekten alıkoymaz. Onlar kalplerin ve gözlerin ters döneceği günden korkarlar. (24-Nur (Işık) Suresi )

Güzel bir söz ve affetme, ardından eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah Zengindir, Yumuşak Davranandır.( 2-Bakara (İnek) Suresi )

Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz, Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter. ( BAKARA SÜRESİ: 2-148. Ayet)

Güzellik ile çirkinlik bir olmaz. Sen en güzel şekilde karşılık ver. O zaman, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sımsıcak bir dost gibi oluvermiştir. (41-Fussilet (Ayrıntılı) Suresi)

Fakire, yetime ve esire sevdikleri yiyecekleri yedirirler. “Biz size ancak Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık da, bir teşekkür de istemiyoruz. (76-İnsan Suresi)

İşte onlar hayırlarda yarışmaktadırlar ve bundan dolayı önde gidenler de onlardır. (23-Muminun (İnananlar) Suresi)

Allah yolunda harcama yapın ve kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Güzel davranın. Allah güzellik sergileyenleri sever. (2-Bakara (Davar) Suresi )

Sevdiğiniz şeylerden vermedikçe iyiliğe erişemezsiniz. Şüphesiz, Allah verdiğiniz her şeyi bilir. ( 3-Ali İmran (İmran Ailesi) Suresi )

İnanan kullarıma söyle: Alışverişin ve dostluğun olmadığı o gün gelmeden önce namazı kılsınlar, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizlice ve açıkça versinler. ( 14-İbrahim Suresi )

Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. İyilik: Allah’a, ahiret gününe, meleklee, Kitap’a ve peygamberlere inanmak; yakınlara, yetimlere, muhtaçlara, yolda kalmışa, isteyip dilenene, kölelere vermek; namaz kılmak, zekatı vermek, sözleştiğinde sözleşmeye vefa göstermek, zorluk zamanın­da, sıkıntıda ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabırlı olmaktır. İşte bunlar doğrulardır ve sakınanlardır. ( 2-Bakara (inek) Suresi )

Bir selam ile selamlandığınızda, onun daha güzeli ile veya aynısı ile selam verin. Şüphesiz Allah her şeyi hesaplamaktadır. ( 4-Nisa (Kadınlar) Suresi )

Onlar, Allah’ a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emrederler. Kötülükten men ederler, hayır işlerinde birbirleriyle yarı­şırlar. İşte onlar salihlerdendir.  ( AL-İ İMRAN SÜRESİ: 3-114. Ayet )

yardımseverlik ve paylaşmak ile ilgili ayetler hakkında bilgi burada bitmiştir. Umarım bilgiler işinize yarar. Ödevlerinizde başarılar. Yardımseverlik ile ilgili ayetler hakkında yorumlarını bekliyoruz. Sende bir şeyler ekle!

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın