Yaralısın Kitap özeti – konusu

yorumsuz
881 views
Yaralısın Kitap özeti – konusu

 

Yaralısın kitap özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Erdal öz eseri olan Yaralısın romanı kısa özet konusu ve ana fikri ile birlikte tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Özet başka sitede yok. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Yaralısın Kitap özeti

Nuri’lerle dolu olan bir koğuşa getirmişler. “Kıdemli” denilen birine teslim etmişlerdi. Ansızın evinden alınıp götürüldüğünden yatağı yoktu. Uzun süre bir köşede ayakta bekledi. Sonra idareden bir yatak verildi. Yediği dayaktan ötürü ayakları yara bere .içindeydi Evinin kapısını açınca silahlı beş kişiyle karşılaşmıştı. İçeriyi aramış, odaların altını üstüne getirmişlerdi. Buldukları kitapları ortaya yığmışlardı. İşleri bitince onu bir arabaya atmışlardı. Arabada üç kişi daha vardı. Nereye götürüldüğünü, suçunun ne …olduğunu bilmiyordu Koğuşta bir ranzanın üst katında yatıyordu.

Yozgatlı Nuri’nin verdiği sigara paketi yastığının altındaydı. Dışardaki demir kapılardan biri hızla kapanınca tavandaki sarı ampul sallandı. Nuri ona “ilk gece uyunmaz” demişti. Yatağın içinde oturup bir sigara .yaktı Evden götürüldüğü gün ıslak, pis, küçük bir yere kapatılmıştı. Oradaki ampul de, buradaki gibi, sinir bozucu bir biçimde sallanmıştı Altta yatanı uyandırmadan aşağı indi. Tuvalete girdi. Teneke muslukta yaralı başıyla ayaklarını acıtmadan yıkadı. Dönüp yattı. …Uyuyamadı İnsan pislikleriyle kaplı hücrede beş gün sabırla beklemişti. Altıncı gün gözleri bağlı olarak bir arabaya bindirilmişti. Epeyce yol gitmişlerdi.

Yaralısın Kitap özeti 2. bölüm

Şehir dışında bulunduğunu sandığı bir binanın üst katında tek pencereli bir odaya konulmuştu. Günlerce, içeri giren sinekleri avlayarak, sorguya çağrılmayı beklemişti. Sekizinci gün yine gözleri bağlanarak bir arabaya bindirilip götürülmüştü. Beş kişi vardı arabada. Dolambaçlı yollardan gidiliyordu. Nereye varılacağını kestiremiyordu. Araba birden durmuştu. ikişer ikişer götürülenler bir süre sonra birer et yığını halinde getirilmişlerdi. Tam sıra kendisine gelince, araba hareket etmişti. .Anlaşılan, böyle bekletilerek sorgulamaya hazırlanıyordu Hasta mısın arkadaşım?” diye Gılay Nuri sordu. Bütün gece” .yatağında döndü durdu. Yaralısın kitap özeti devamı için alt satıra geçin.

Zihni bir düşünceden öbürüne koştu Yukarda bir odada işkence görmüştü. “Burada anayasa babayasa sökmez. İstersek öldürürüz seni, kimse de hesap soramaz. Onun için her şeyi anlat bize,” demişlerdi. Yerde çarmıh biçimindeki bir tahtaya bağlamışlar, vücuduna akım vermişlerdi. Erkeklik organı mosmor şişmiş, sopadan tabanları patlamıştı. Sonunda bayılmıştı. Hem onlara ne söyleyecekti? Ne ile suçlandığını bile bilmiyordu! İki görevlinin kollarında sürüklenerek bir odaya götürülmüştü.

Yaralısın Kitap özeti 3. bölüm

Koğuşa geldiğinin ertesi günü Gılay Nuri’nin ikram ettiği çayı yudumluyordu. Fakat onun gibi çömelik oturamıyordu. Yaraları hâlâ iyileşmemişti. Mahkemeye henüz çağrılmamıştı. Daha ne …kadar yatacaktı, kestiremiyordu Kapatıldığı odada önüne kâğıt kalem koymuşlardı. On kadar soru vermişlerdi. Hepsini “Evet”le cevaplandırması gerekiyordu. Öyleyken, o, kâğıdın ortasına kocaman bir “Bilmiyorum! yazmıştı. Görevliler çok kızmışlardı. Saatlerce onu sıkıştırmışlardı. Oysa o gerçeği söylüyordu. Sorulanları da, neyle suçlandığını da bilmiyordu. Koğuşta, bahçede, yatakta hep başından :geçenleri düşünüyordu Atıldığı bir taş odada günlerce kendine gelememişti. Kan işiyor, göremiyor, konuşamıyordu.

Bir yanından öbür yanına dönemiyordu. Verilen ilaçlar ağzından dökülüyor, haplar boğazindan geçmiyordu. Doktor tansiyonunun altı buçuğa düştüğü.nü söylemişti Gördüğü tedaviye karşın tam iyileşememişti. Bugün onu bir daha berbere götürdüler. Saçıyla sakalı kör makine ve usturayla tıraş edildi. Başı da, yüzü de acıdı. Dönünce yatağına uzandı, ama uyuyamadı. Koğuş karasinekle dolu. Tabanları bir nabız gibi atıyor. Kalktı. Nöbetçiden aynasını istedi. Helaya gitti, yüzüne baktı: Anlamsız, çirkin, pis. O da öbür Nuri’lere benziyordu artık. Onlar gibi o da ayakkaplarının arkasını topuklarıyla ezmişti Kapının yanındaki küpten su kabıyla su içti. Gömleğinin cebinden sigarasını çıkarıp nöbetçiye uzattı. Aynayı geri verdi. Konuştular. Nöbetçi suçunu sordu. “Siyasiyim.” diye cevapladı. Adını da öğrenmek isteyince irkildi. Sesini kıstı, fısıldar gibi, …”Nuri” dedi. Yaralısın kitap özeti burada bitti.

Yaralısın Romanı Konusu ve Ana Fikri

Yazarın bahsettiğine bakarsak okurken insanlığımızdan , yaşamımızdan , görmemizden ve hatta soluk almaktan bile utanacakmışız. Biraz siyasi bir roman  Kısaca ceza evinde , koğuşta geçen bir yaşam öykü.

Not: Yaralısın kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bilgi edinmek istiyorsan buraya tıkla: Erdal öz Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın