Yağmurun ve Mevsimlerin Oluşumu

yorumsuz
1.762 views
Yağmurun ve Mevsimlerin Oluşumu

 

Bu yazımızda yağmurun ve mevsimlerin oluşumunu , yağmur nasıl oluşur , mevsimler nasıl oluşur , yağmur ve mevsimler hakkında bilgiye sahip oalcaksınız. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yağmurun ve Mevsimlerin Oluşumu

Yağmur Nedir , Nasıl Oluşur

Atmosferdeki su buharının yoğunlaşmasıyla oluşan ve çapı 0,5 mm’den büyük damlalar biçiminde yeryüzüne düşen yağış. Damlaların çapının daha küçük olduğu yağış türüne çisenti denir. Havadaki nem %100′ü aşınca, su buharı yoğunlaşarak su tanecikleri oluşturur. Bu tanecikler rüzgârla sürüklenerek bir araya gelir ve bulutları meydana getirir. Bulut soğuk bir hava tabakasıyla karşılaşınca buluttaki su yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklar düşebilir büyüklüğe ulaşınca yağış olur. Atmosferin sıcaklığı belirli bir yükseklikteyse yağış, yağmur biçimindedir.

Yağmur su döngüsünün gerçekleşmesini sağlar. Yer yüzündeki sular yağmur sayesinde temizlenir. Yağmur suyu tarla bitkileri için yararlıdır. Sulama yapılarak da bitki yetiştirilebilir. Yağmur suyu içilebilir.

 

Mevsim Nedir , Mevsimler Nasıl Oluşur

Mevsimler Dünya’nın güneş etrafında dönmesi sonucunda oluşur.

Dönme hızına bağlı olarak hava sıcaklığı da değişiklik gösterir. Güneşten her dönemde farklı ısı alınır. Bu da mevsimleri meydana getirir. Dört mevsimin yaşandığı bölgelerde bu sıcaklık farkı daha da belirgindir. Kutup bölgeleri ise her zaman soğuktur.

Mevsimler dünyanın döndüğü yörünge üzerinde güneşin konumunun farklılık göstermesi sonucu ortaya çıkar. Kuzey ve güney yarım kürelerin konumu her zaman farklıdır. 21 Marttan 23 Eylüle kadar geçen zamanda kuzey yarım küre güneye oranla güneşe daha yakındır ve güneşin sıcaklığını daha fazla alır. Bu durum 23 Eylül- 21 Mart arasında tam tersi olarak değişir. Böylece kuzey yarım küresinde mevsimlere 21 Marttan itibaren şu şekilde isim verilir:

İlkbahar 21 Mart-22 Haziran;
yaz 22 Haziran-23 Eylül;
sonbahar 23 Eylül-22 Aralık;
kış 22 Aralık-21 Mart.
Güney yarım kürede mevsimlerin oluşup tam tersidir ilkbahar 23 Eylül de başlar.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın