Yabancılar roman özeti Farklı

yorumsuz
265 views
Yabancılar roman özeti Farklı

 

Yabancılar roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Kemal Bekir kitabı Yabancılar romanı özet olarak konusu ve ana fikri ile birlikte tek başlık altında sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılar düzenlenmiştir. Başka yerde bulamazsınız. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Yabancılar roman özeti

Sıtkı Efendi bir kasabada Mal müdürlüğünde tahsildar görevi yapmaktadır. Kendisini bu işe kayın biraderi Galip Efendi sokmuştur. O da aynı dairede memurdur. Sıtkı Efendinin ikisi kız, ikisi erkek dört çocuğu vardır. Son günlerde kendini içkiye fazla kaptırdığından, karısı Ayşe üzüntülüdür. Her akşam kocasını yemeğe beklemekte, fakat Sıtkı Efendi iş arkadaşı izzetle aşçı dükkanında kafayı çekmekte, eve geç gelmektedir. Buna karşın dürüst, .onurlu, çocuklarına düşkün bir kişidir.

Öte yandan, Mal müdürü Rauf Efendi, Dortoğlu Mehmet Ağa’nın arkadaşıdır. Daha doğrusu, Mehmet Ağa onunla arkadaşlık kurmuştur. işlerini kolaylıkla yürütebilmek için ondan .yararlanmayı düşünmektedir Mehmet Ağa geniş toprakları olan, varlıklı, şişman, akıllı bir adamdır. Hovarda yaradılışlıdır. ikide bir İstanbul’a giderek eğlenmekte, para yiyerek dönmektedir. Bir yıl önce karısı ölmüş, dul kalmıştır. Üç delikanlı oğlu ile dul kız kardeşi vardır. Evlenmek ister. Rauf Efendi ona Sıtkı Efendinin kızını salık verir. Saadet gerçi henüz küçüktür, on üç yaşındadır, ama oldukça güzel bir kızdır. Rauf Efendinin kışkırtmasıyla Mehmet Ağa, Saadet’i almayı iyice kafasına koyar.

Yabancılar roman özeti devamı

Üstelik, çevrede de bunun dedikodusu yapılır. Herkes bu işin olacağına inanmaktadır. Dünürlük görevini Rauf Efendi üstüne alır. Sıtkı Efendi kendi memurudur, herhalde onu reddetmeyecektir. Kaldı ki Mehmet Ağa gibi birine .”hayır” demesi de olası değildir Gel gelelim, Rauf Efendi yanıldığını anlamakta gecikmez. Çünkü Sıtkı Efendi kızının çok küçük olduğunu öne sürer. Mehmet Ağa ise neredeyse ellisine basacaktır. Arada büyük yaş ayrımı vardır. Delikanlı oğullarıyla birlikte oturmaktadır. Bu bakımdan, Ağa’nın kızıyla evlenmesi doğru olmayacaktır Bir süre sonra Rauf Efendi yeniden harekete geçer. Sıtkı Efendinin bir gün yolunu keser. Parka giderek konuşurlar. Yabancılar özeti devamı için alt satıra inin.

Söz evlenmeye gelince Sıtkı Efendi yine diklenir. Rauf Efendi bin dereden su getirir, fakat onu kandıramaz. Bunun üzerine, tehdit eder. Ya kızını Ağa’ya verecek ya da tahsildarlıktan istifa edecektir Sıtkı Efendi bu söz üzerine iyice kızar. Ayağa fırlar, sövüp sayar. Rauf Efendinin Ağa’ya yaranmak için araya girdiğini, kızına acımadığını, insanlıktan yoksun olduğunu söyler. Yüzüne .tükürür Rauf Efendi hemen Ağa’ya gider. Olanları anlatır, onu iyice doldurur. Ertesi gün Sıtkı Efendi gidip Ağa’yla görüşür. Tatlılıkla ona bu işin olamayacağını anlatmaya çalışır. Fakat Ağa öfkelenir, onu tersler bunun üzerine, Sıtkı Efendi de ona bağırıp çağırır. Dışarı çıkar.

Yabancılar roman özeti son bölüm

Doğruca Malmüdürlüğü’ne gider. Rauf Efendinin odasına dalar. Kapıyı hızla kapatır. “İşte geldim, istifa ediyorum. Elinizdeki koz buydu, içiniz rahatlasın!” diye bağırır. Rauf Efendiyi tokatlayarak dışarı fırlar. Yolda kayın biraderi Galip’le karşılaşır. Olup bitenleri anlatır. Fakat Galip de Ağa ile Mal müdüründen yana çıkar. Bundan ötürü tartışırlar. Sıtkı Efendi onu da azarlayarak evine yollanır Birkaç gün sonra eşyasını toplar. Sabahleyin, güneş doğmadan karısı ve çocuklarıyla bir yaylıya biner. Kasabadan ayrılır. Böylece, hem kızının geleceğini, hem de kendisinin onurunu korumuş olur.Yabancılar roman özeti burada bitmiştir.

Yabancılar Romanı konusu ve Ana Fikri

Yazar kısaca küçük bir memurun yaşam hayatını anlatıyor. Bu kitapta aynı kıza aşık olan bir umutsuzluk bunalımı içinde kendini öldüren genç ve yoksul bir işçinin hikayesi anlatılmaktadır.

Not: Yabancılar roman özeti paylaştığımız bu eserin sahibi hakkında bilgi edinmek ister misin. Eğer istersen kısaca bir şeyler anlattık. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Kemal Bekir Hayatı ve Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın