Yaban Roman özeti farklı

yorumsuz
669 views
Yaban Roman özeti farklı

 

Yaban roman özeti farklı ve yeni olarak sadece bizde var. Yakup Kadri Karaosmanoğlu romanı Yaban özet kısa olarak paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı olarak kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlayalım.

 

 

Yaban Roman özeti

Ahmet Celal otuz beş yaşındadır. Bir paşanın oğludur. Birinci Dünya Savaşı’na yedek subay olarak katılır. Kolunu kaybederek geri döner. Artık savaşamadığı için çok üzgündür. İstanbul işgal edilince, emir eri Mehmet Ali’nin köyüne gider. Şehirden her gün gazete getirterek coşkuyla savaşı izler. Fırsat buldukça köylülere durumun önemini anlatır. Köylüler ağalarına bağlıdırlar. Onun yalan yanlış sözlerinin etkisiyle Ahmet Celal’i dinlemezler. Aralarına da almazlar. Onu “yaban” diye nitelerler.

Bu duruma üzülen genç subay, bunalım geçirir. Yalnızdır. Hava almak için gezmeye çıktığı bir gün köyün güzel kızı Emineyi görür, aşık olur. Onunla evlenmek isterse de reddedilir. Çünkü köylülerin gözünde o bir .”yaban ve çolak”dır Öte yandan, Yunanlılar köyler’ yağmalar, ateşe verir, halka işkence ederler. Bir gün Ahmet Celal’in bulunduğu köye girerler. Köylüler kaçarak dereye gizlenirler. Savaşmak istemedikleri gibi, Mustafa Kemal’i de Yunan’a saldırmakla suçlarlar. Düşman onları kolaylıkla bulur, yakalayıp köy meydanında öldürür. Ahmet Celal ile Emine de vardır aralarında.

Genç subay bir ara karışıklıktan yararlanarak Emine’nin elini tutar, birlikte koşmaya başlarlar. Düşman ateş açar, ikisi de yaralanır. Zorlukla köyün mezarlığına ulaşırlar. Orada sabaha kadar beklerler. Ertesi gün yola çıkacaklardır. Fakat Emine yürüyecek halde değildir, yarası ağırdır. Ahmet Cebi yazdığı bir defteri kızın eline sıkıştırır. Bilinmeyen bir geleceğe doğru umutsuzca yürür gider . Yaban roman özeti burada bitmiştir.

Yaban Roman özeti Konusu ve Ana Fikri

Romanın konusu kısaca açıklamak gerekirse köylü ile şehirli arasındaki farklar anlatılmak istenmiştir.  Şehirden gelmiş her aydın , köylü için bir yaban’dır. Romanın ana fikri ise her şeyden önce insan olmak düşüncesini bize aşılamaktadır.

Not: Şüphesiz ki Yaban roman özeti yazarını merak edeceksiniz. Belkide etmezsiniz bilmiyorum. Ama böyle kaliteli bir romanın yazarı kimdir hakkında kısa bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Yakup Kadri Karaosmanoğlu hayatı eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın