Whestphalia Antlaşması Kısaca

yorumsuz
523 views
Whestphalia Antlaşması Kısaca

Whestphalia antlaşması nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Otuz yıl savaşları sonunda imzalanan whestphalia antlaşması kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan kontrol edilip öyle paylaşılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Whestphalia Antlaşması

Otuz Yıl Savaşlarını bitiren anlaşma Westphalia Antlaşması olmuştur. Ancak ülkeler arası barış tek bir antlaş­mayla değil, devletlerin birbirleriyle yaptıkları bir dizi antlaş­mayla sağlanmıştır. Bu savaşları bitirecek olan konferans Avrupa’nın ilk ve en büyük konferansı sayılabilir. En önemli farklarından biri, daha önceki uluslararası toplantılar dini amaçlarla bir araya gelinen bir özelliğe sahipken, Westphalia’nın devlet, savaş ve iktidar sorunlarının tartışıldığı farklı bir konferans olma niteliği taşımasıdır. Bu konferansta kilisenin gücü sınırlan­dırılmış, Almanya’da Katolik, Protestanlık, Kalvinizm gibi mezheplerin varlığı kabul edilmiştir.

Kutsal Roma İmparatorluğu’nun parçalanmış olduğu belgelenmiş, Hollanda ve İsviçre üzerinde herhangi bir hak iddiası kalmamış diğer yandan İsviçre bağımsızlığını kazanmıştır. 300 kadar Alman devleti ortaya çıkmış, kısacası Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu toprakları üzerinde beylikler dönemi başlamıştır. Üye devletlerin onayı alınmadan imparatorluğun vergi ve asker toplayamayacağı; kanun koyamayacağı, savaş ilan edemeyeceği ve barış antlaşması imzalayamayacağı hükme bağlanmıştır. Böylece Avrupa’nın diğer devletleri mutlakiyetçi monarşi altında birleşir ve güçlenirken, Almanya tarihi ömrünü tamamlayan feodal bir karışıklık içine itilmiştir. Almanya’ da Brandenburg, Bavyera ve Avusturya gibi üç yeni devlet kurulmuştur. Avrupa’daki bu özgür devletler her konuda bağımsız olmuşlardır.

Almanya küçük devletlere bölünürken, Fransa dünya üstünlüğünü ele geçirmiştir. Westphalia Antlaşması sonucunda Fransa Metz, Toul ve Verdun’u alarak Almanya’ya doğru genişlemiştir. 19. yüzyılda Almanya İmparatorluğu kuruluncaya kadar Avrupa siyaseti, Almanya’nın bölünmüşlüğü ve Fransa’mn üstünlüğü çevresinde oluşmuştur. Günümüz Avrupa’sının temellerinin atıldığı Westphalia Barışı, Avrupa’nın gördüğü son büyük “din savaşını bitirmiştir.

Otuz Yıl Savaşları’nın ardından sadece Roma-Germen İmparatorluğu değil, İspanya Habsburgları da gerileme sürecine girmiştir. 60 yıldır İspanya egemenliğinde olan Portekiz 1640’ta İspanya’dan bağımsız bir hale gelmiştir.

Whestphalia Antlaşması kısaca bu kadardır. Eğer savaş hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Otuz yıl savaşları kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın