Waterloo Savaşı Kısaca

yorumsuz
474 views
Waterloo Savaşı Kısaca

Waterloo savaşı kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Waterloo savaşı ne zaman oldu , önemi , sonucu kimler arasında oldu kısa özet detaylar ile paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alınabilir. Başlıyoruz.

 

Waterloo Savaşı Kısa Bilgi

18 Haziran 1815 de ki Waterloo Savaşı, Fransız Devriminin ünlü generali ve Fransa Cumhuriyetinin ilk başkanı Napolyon Buanoparte komutanlığında ki Fransız ordularının İngiliz ve Prusya orduları karşısında yenilgiye uğradığı savaştır. Bu savaş, Napolyon Savaşları olarak bilinen 23 yıllık çatışmanın doruk noktasıdır. Belçika’nın küçük Waterloo kasabasının yakınlarında geçtiği için bu isimle anılmaktadır.

Waterloo Savaşı Tam Bilgi

1799 yılında iktidara gelen başarılı General Napolyon Bonapart’ın önderliği altında, Fransa barışı bozan girişimlerde bulundu ve 1803 yılında Britanya ile çatışmalar yeniden başla­dı. 1804’te Fransa İmparatoru ünvanını alan Napolyon gücünün sınırlarını zorladı. 1813’te Leipzig’ de uğradığı yenilginin ardından art arda gelen aksiliklerle başa çıkamadı ve 1814’te tahttan çekilmeye zorlandı. 18. Louis başa geçince, Napolyon’u Akdeniz’de küçük bir ada olan Elbe Adası’na sürgüne gönderdi.

Bu yolla Napolyon’dan tümüyle kurtulduklarını zannediyorlardı. Ancak Fransa toprakları huzuru henüz bulamamıştı. Fransa’ da yeniden kurulan Meşruti Monarşi, yani Restorasyon döneminde, halk, kısa sürede kral ailesi olan Bourbon’lara cephe almaya ve Napolyon döneminin özlemini duymaya başladı. Bu huzursuzluk Napolyon’u harekete geçirdi ve çevresindeki yaklaşık 1000 kişilik küçük ordusuyla birlikte yola çıktı.

Başa geçen Napolyon bir bildiriyle 1792 sınırları ile yetineceğini ve barışı koruyacağını ilan etti. Ancak Avrupalı devletler . Napolyon’u kabul etmiyorlardı. Napolyon kesin bir zafer kazanmak istiyordu. Bu nedenle de kendince çok kurnaz bir plan yaptı. Ordusunu iki düşman kuvvetin arasına sokacak, önce birini daha sonra diğerini yenecekti.

Savaştan sonra hemen Paris’e dönen ve yeni bir savaş için ordusunu hazırlamak isteyen Napolyon, Meclis tarafından tahttan çekilmeye zorlandı (22 Haziran). Çünkü Fransa’ da da durum kendi aleyhine dönmüştü. Müttefik ordularının Paris’e girişi üzerine, güneye kaçan Napolyon, burada İngilizlere teslim oldu ve Saint Helena Adası’na sürgüne gönderildi ve 5 Mayıs 1821’de bu adada öldü. Böylece 100 günlük saltanatı sona erdi.

Napolyon’un tahttan çekilmesinden sonra, 18. Louis yeniden Fransız tahtına çıkarıldı. Böylece Birinci İmparatorluk tarihe karıştı ve Meşruti Krallık yeniden kuruldu. Savaşın ardından Fransa 1790 sınırlarına geri çekilmeyi ve büyük bir savaş tazminatı ödemeyi de kabul etti.

Waterloo Savaşının Sonuçları

Avusturya ile Rusya’nın yaptıkları gibi Fransa’yla ittifak anlaşması da imzalamamış yine Prusya gibi, arada Fransa’mn müttefiki durumuna da gelmemiştir. Ancak 1802 ile 1804 yılları arısında kısa süreli de olsa bir ateşkes antlaş­masına uymuştur. Bu zaman içinde de yine Fransa ile uğraşmaktan geri kalmamıştır.

Waterloo, Avrupa’da ve dünyada İngiliz üstünlüğünün başladığını gösteren çok önemli bir savaştır. Bu üstünlük yüz yıla yakın bir süre kesintisiz devam edecektir. Nasıl ki 17. yüzyılın yarısından başlayarak 18. yüzyıl, Fransa’nın üstünlüğüyle geçmişse, bundan sonraki dönem de İngiltere’nin yüzyılı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın