Vejetatif Üreme Kısaca ödev

yorumsuz
524 views
Vejetatif Üreme Kısaca ödev

Vejetatif üreme nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Vejetatif üremenin tarımsal üretimdeki önemi nedir kısa özet ödev için düzenlenmiş bilgiler. Tamamı güncel ve yeni başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alabilir , ödev için kullanabilirsin. Maddeler halinde paylaştık. Başlayalım.

 

Vejetatif üreme

Gövdeler, yapraklar ve kökler vejetatif organlardır ve bitkinin üreme organlarını oluşturan çiçeklerden ayrılırlar. Vejetatif organların mitoz bölünmesi ve farklılaşması sonucu yeni bitkilerin üretilmesine vejetatif üreme denir. Vejetatif yolla oluşan yavru bireyler ana bitkiyle ve birbirleriyle aynı genetik yapıya sahiptir ancak bağımsız bireylerdir.

Bitkilerde sürünücü gövde, yumru gövde, rizom gövde gibi yapılarda bulunan büyüme dokuları vardır. Bu büyüme dokularından gelişen fideler yeni bireyi oluşturur. Çilekte sürünücü gövdeyle, ayrık otunda da rizom gövdeyle, patates gibi bitkilerde yumru gövde ile vejetatif üreme olur.

Vejetatif üremenin tarımsal sektörde ve bahçecilikte uygulamalarından biri de çelikle üremedir. Bir bitkinin yaprak, gövde ya da kökten alınan ve “çelik” adı verilen bitki parçalarının ana bitkiden kesilerek ayrılıp uygun koşullarda başka bir yerde köklendirilerek yeni bir bitkiye gelişmesine “çelikle üretim” adı verilir. Bu yolla üretilen bitkilere cam güzeli, begonya, afrika menekşesi gibi saksı bitkileri ile kavak, söğüt, erik, elma, ayva, asma gibi bitkiler örnek olarak verilebilir.

Çelikle vejetatif üretmenin başka bir şekli de aşılamadır. İki bitki parçasının bir bitkiymiş gibi kaynaşıp büyüyecek şekilde birleştirilmesi tekniğine aşılama denir. Bu yöntemde bitkinin alt kısmını ve kökünü meydana getiren bölümüne “anaç”, bitkinin üst kısmını meydana getiren ve anaca eklenen bölümüne ise “aşı” (kalem) adı verilir.

Aşılama tekniği ile farklı türlerin ya da aynı türe ait farklı çeşitlerdeki en iyi özelliklerin tek bir bitki de birleştirilmesi sağlanır. Örneğin üstün kaliteli üzüm üretiminde kullanılan meyve kalitesi yüksek aşı, topraktaki hastalık etkenlerine dayanıklı anaca uygulanır. Çünkü meyvenin kalitesi aşının genleri tarafından belirlenir. Aşılama tekniği ile kolay yöntemlerle çoğaltılamayan tür ve çeşitlerin ortadan kalkması önlenir.

Günümüzde bitkilerin vejetatif üreyebilme özelliğinden yararlanılarak doku kültürü yöntemiyle bitkiler çoğaltılabilmektedir. Bu yöntem kaybolmakta olan türlerin korunması, üretilmesi zor olan türlerin çoğaltılması ve ticari önemi olan bitkilerin çok sayıda elde edilmesi gibi amaçlarla kullanılır.
Resim

Vejetatif Üremenin Tarımsal Üretimdeki Önemi

Vejetatif üreme, tarımsal üretimde büyük avantajlar sağlar. Tohum ile üretilmesi mümkün olmayan muz, çekirdeksiz üzüm, kavak, söğüt gibi bitkiler bu yolla üretilir. Bu tip üreme tohumla üremeye göre daha kısa sürede gerçekleşir. Ayrıca genetik yapısı nedeniyle belirli bir çevreye uyum sağlamış bireylerin, genetik yapılarında hiçbir değişme olmadan daha hızlı yayılmasını sağlar. Pek çok bitki türü yaprak, kök ve gövde parçaları kullanarak seralarda ve fidanlıklarda vejetatif yolla üretilebilmektedir. Kültür bitkilerini, meyve ağaçlarını ve süs bitkilerini vejetatif yolla üretmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın