Var Olmak özeti Farklı Roman

yorumsuz
893 views
Var Olmak özeti Farklı Roman

 

Var olmak özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. ilhan tarus romanı olan Var Olmak adlı eseri ile ilgili kısa ve uzun özet versiyonu yayınladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Ödev için kullanıma uygundur başka yerde bulamazsınız. Başlayalım.

 

 

 

Var Olmak özeti

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı imparatorluğu yenilmiş, Mütareke imzalanmıştır. İstanbul işgal edilmiştir. Hükumet işgalcilerle uzlaşma içindedir. Fakat memleketin şurasında burasında milliyetçi kıpırdanmalar olmaktadır. Örneğin, Biga’da Reji Müdürü Hamdi Bey, gizliden gizliye ilçeyi kurtuluş uğrunda .savaşmaya hazırlamaktadır Onun karşısında Çerkes soyundan gelme Anzavur Ahmet Paşa vardır. Koyu bir padişahçıdır. Damat Ferit hükümetine bağlıdır, İngilizleri tutar. Her Cuma Şadırvanlı Cami’ye gider. Elinde kamçıyla dolaşır. Çevresinde korkuyla karışık bir saygı .uyandırır. Silahlı adamlar besler. Hamdi Bey’i sevmez Öte yandan, Eşkıya Kara Hasan da Ahmet Paşa’nın çizgisine girmiştir. Yol kesmekte, halkı rahatsız etmektedir. Öyleyken, kaymakamın elinden bir şey gelmemektedir. Ahmet Paşa onunla ilişki kurmuştur. Var olmak özeti devamı için alt satıra geçin.

Gerçi Hamdi Bey onların birleşmesini önlemeye çalışır, ama başaramaz. Çünkü Paşa paralıdır, üstelik .Padişah’tan da destek görmektedir Bir gün Paşa, Hamdi Bey’i evine çağırır. Amacı onu kendi safına çekmektir. Fakat Hamdi Bey buna yanaşmaz. Tartışarak .Paşa’nın köşkünden ayrılır Kaymakam Halit Bey, kasabanın ileri gelenlerini toplar. Damat Ferit’ten gelen bir gizli yazıyı okur. Yazıda hükumete bağlılık istenmektedir. Asayişi bozucu, ayrılıkçı hareketlerin kıyasıya cezalandırılacağı açıklanmaktadır. Kaymakam bu yolda hazırladığı bir tutanağı orada bulunanlara imzalatır. Fakat Hamdi Bey ile birkaç arkadaşı çekimser kalırlar. Bu yüzden Paşa ile aralarında tartışma çıkar. Kara Hasan da Paşa’yı destekler. Hamdi Bey, Hasan’ın adamlarının kolculardan birini vurduğunu, önce bu asayiş sorununun çözülmesi gerektiğini söyler. Hasan .ayağa kalkar, Paşa onu yatıştırır. Hamdi Bey toplantıdan ayrılır.

Var Olmak özeti ikinci bölüm

Hamdi Bey’in adamlarından kolcu başı Rıza’nın kızı Seher, Karabiga’ya gelin gidecektir. Hasan bunu duyar, yola pusu kurar. Hamdi Bey de kendi adamlarını yolun kenarında mevzilendirir. Düğün alayı hareket eder. Hamdi Bey atıyla alayın önündedir. Korkulu saatler geçirilir. Fakat kazasız belasız alay Karabiga’ya varır Birkaç gün sonra Seher kocasının evinden kaçar, Hamdi Beylere sığınır. Yalvarır, kendisini korumalarını diler. Artık kocasına gitmek istemediğini söyler. Hamdi Bey öteden beri Seher’den hoşlanmaktadır. Seher ise, çirkin ve kaba bir adam olan kocasından tiksinmektedir. Hamdi Bey’e hayrandır. Bunu sezen Hamdi Bey bir punduna getirerek onunla yatar. Daha önce de evlerinin işine bakan Saniye ve Agavni ile ilişkileri .olmuştur. Karısı bu yüzden yataklara düşmüştür Paşa’nın güzel ve yetişkin kızı Leyla, Hamdi Bey’i görmeye gelir. Amacı babasıyla onu barıştırmaktır. Fakat amacına eremeden gider. Hamdi Bey arada dargınlık bulunmadığını söyleyerek onu sayar. Var olmak özeti devamı için alt satıra geçin.

Bu arada Paşa, İstanbul’un isteğiyle kuvva-yı inzibatiye kumandanlığına atanır. Hamdi Bey buna üzülür, ama öte yandan, Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçtiğini öğrenince de sevinir Bir süre sonra Yunanlılar İzmir’i işgal ederler. Bir bölük halk kaçar. Dağa çıkanlar olur. Ötede bende direnişler görülür. Ufak ufak çeteler kurulur. Ahmet Paşa onlara karşı harekete geçer. Hamdi Bey onun bir köyü basacağını haber alır. Gizlice örgütlediği ve silahlandırdığı adamlarını (kolcuları) oraya gönderir. Kendisi dairesinde yalnız bekler. Eşkıya Hasan bunu duyar. Sekiz atlıyla Reji İdaresini basar. Hamdi Bey hemen tabancasını çeker. Hasan’ı yere serer. Fakat Hasan’ın adamları da onun .üzerine atılırlar. Kamalarıyla iri vücudunu delik deşik ederler.

Not: Var olmak özeti paylaştığımız bu romanı yazan değerli yazarımız hakkında ne biliyorsunuz. Hayat hikayesini merak ediyor musun ? o zaman ilhan tarus hakkında kısa bilgiler yayınladığımız makaleye bakabilirsin. ilhan Tarus hayatı ve eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın