Uyumak Neden Önemlidir Uyumadan Önce Neler Yapılmalı

yorumsuz
467 views
Uyumak Neden Önemlidir Uyumadan Önce Neler Yapılmalı

Merhaba bu yazımızda uyku, uyumak neden önemlidir , uyumadan önce neler yapılmalıdır, uykunun faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu konuya ödev yapmak için geldiyseniz doğru adrestesiniz. Eğer araştırmak için geldiyseniz tebrik ediyoruz.

Uyumak Neden Önemlidir , Uyku Hakkında Bilgi

2001 yılında yapılan bir çalışmada günde 5 saatten az uyuyanlarda, daha fazla iç organ yağlanması ve hipertansiyon görülmektedir. Yine başla bir çalışmada kronik uykusuzluk yaşayanlarda obezitenin yanı sıra insülin direnci ve diyabet riskinin artış gösterdiği görülmektedir. Uykusuzluk ayrıca kendinizi mutsuz ve depresif hissetmeniz gibi duygusal problemlere de neden olur. Uyku, vücut sistemlerini yavaşlatarak ve rahatlatarak, kalktığımızda kendimizi fiziksel olarak daha güçlü hissetmemizi sağlar.

Çoğu insan iyi bir uykunun; kolayca uykuya dalma, uyku sırasında az uyanma ya da kaç saat uyuduğu ile ilgili olduğunu düşünüyor. Gece boyu bir insanın ortalama 28 kere uyandığını biliyor musunuz? Bunlar ertesi gün hatırlanamayacak kadar kısa süreli uyanmalardır. Uyku arasında uyanmaların en fazla 3 dakika sürmesi normal bir durumdur. Uykunuzun kalitesi uyandığınızda kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgili değildir. Derin bir uykudan uyandığınızda daha yorgun hissederken, hafif bir uykudan uyandığınızda dinlenmiş olarak uyanacaksınız. Profesör Juergen Zulley ‘’uykunun fiziksel, duygusal, zihinsel sağlık için temel bir ihtiyaç” olduğunu söylüyor.

 

Uykunun Faydaları

Zihin açıklığı; karışık hesaplardan, araba sürmeye kadar farklı işleri yerine getirmeniz için bilişsel becerilerinizi geliştirir.

Fiziksel performans; ruh haliniz olumlu etkilenirken aynı zamanda çarpıntılarınız azalır ve fiziksel dayanıklılığınız artar.

Sağlığınızı korur ve yaşam kalitenizi arttırır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olur.

Hafızanızı güçlendirir.

 

Uyumadan Önce Yapılması Gerekenler

Uyuyacağımız odayı 5-10 dakika camları açarak dinlendirmek

Yakınımızda telefon tablet gibi elektronik aletler varsa en az 2 metre uzağa koymak

Gün içinde giydiğimiz kıyafetler haricinde pijama gibi temiz kıyafetler giymek

Dişleri Fırçalamak

Çoraplarla uyumamak

Çay kahve gibi cafein içeren içecekleri içmemek

Araştırmalara göre ışık açıkken uyumak , uykunun verimini azaltmaktadır. Bu yüzden ışıklar kapalı uyumak tavsiye edilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın