Utrecht Antlaşması kısaca ödev

yorumsuz
300 views
Utrecht Antlaşması kısaca ödev

Utrecht Antlaşması hakkında bilgi kısaca paylaşıyoruz. Utrecht Antlaşması ne zaman imzalandı , kimler arasında , önemi sonucu maddeler halinde açıklıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Utrecht Antlaşması Kısa Bilgi

1700-1715 yılları arasındaki bir çok savaş ve mücadeleleri alevlendiren İspanya Veraset Savaşları’nın Avrupa ve dünya tarihi açısından bazı önemli sonuçları vardır. Öncelikle Veraset Savaşları profesyonel ordularca gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle gelecekte savaşların nasıl olacağının bir habercisi niteliğindedir. Mücadelede deniz gücünün üstünlüğü çok etkili olmuştur. Ayrıca “Dünya Savaşı” denebilecek ilk savaştır. Bu savaş Avrupa’nın önde gelen devletlerinin yanı sıra, denizaşırı ülkeleri de içine almıştır.

Veraset Savaşları 1713 yılında imzalanan Utrecht Barışı’yla sona erdi. Utrecht, Westphalia Barışı’yla birlikte günümüzün sınırlarının yavaş yavaş belirlenmeye başladığı iki antlaşmadan biridir.

Utrecht Antlaşması Maddeleri

• Philippe V, İspanya tahtına geçti.
• İspanya’nın Minorka Adası ve Cebeli Tarık bölgeleri İngiltere ‘ye verildi.
• Akdeniz’deki toprakları arasındaki Napoli, Milan ve Sicilya ile bugünkü adı Belçika olan İspanya Hollandası Avusturya Habsburglarına verildi.
• Alsas, Strasburg, Franche-Comte ve Landau bölgeleri Fransa’ya bırakıldı.

Fransa’nın Amerika kıtasında yer alan New Foundland ve Nova Scotia kolonileri ise İngiltere ‘ye verildi. Zaten bu savaştan en kazançlı çıkan ülkelerin başında İngiltere geliyordu. Mücadele sırasında iç sorunlarını büyük ölçüde çözümleyen ve İskoçya ile birleşen İngiltere, artık büyük devlet konumuna gelmiş ve bu durum onu dünyanın en güçlü devletlerinden biri haline getirmeyi başarmıştır.

Sonuç Olarak

Bu barış antlaşmasının ardından Avrupa’yı şekillendiren çok önemli olaylar yaşandı. Bunlardan biri Sardunya’da Piemonte, Brandenburg’da ise Prusya Devleti’nin kurulması olmuştur.

Önemli Not: Bu antlaşmanın imzalanmasını sağlayan olay hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın.  ispanya Veraset Savaşı Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın