Üç İstanbul Roman özeti farklı

yorumsuz
493 views
Üç İstanbul Roman özeti farklı

 

üç istanbul roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Mithat Cemil Kuntay eseri olan Üç İstanbul özet kısa ve uzun olarak sadece bizim sitemizde. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Üç İstanbul roman özeti

Üç İstanbul’da elliye yakın kişi vardır. Ama asıl konu şu üç kahraman arasında geçer: Adnan, Süheyla, Belkis. Romanda Abdülhamit, Meşrutiyet ve Mütareke dönemlerinde İstanbul’un .durumu yansıtılır Adnan, 93 Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen miralay Salim Bey’in oğludur. İstanbul’da Aksaray semtinde hastalıklı annesiyle yoksul bir yaşam sürmektedir. Darüşşafaka’yı bitirmiş, Mekteb-i Hukuk’a girmiştir. Edebiyata düşkündür. Özellikle Namık Kemal’i beğenir. Yazar olmayı kurar. Bir yandan öğrenimini sürdürürken bir yandan da çalışarak annesine bakar. Saraydan Hidayet’in aracılığıyla Maliye Nazırı’nın kızı Süheyla’ya özel edebiyat dersi verir. Süheyla dürüst, az konuşan, başı örtülü, geleneklere bağlı bir kızdır. Bu yüzden Adnan önceleri onu pek alaturka bulur, beğenmez. Fakat zamanla öğrencisinin Fransızca bildiğini, klasikleri okuduğunu anlayınca şaşırır.

Kızın değeri gözünde büyür. Onunla evlenmeyi düşünür. Süheyla da Adnan’dan hoşlanmaktadır Bu sırada Adnan yine Hidayet’in yardımıyla yeni bir öğrenci bulur: Erkan-ı Harp Müşiri’nin kızı Belkis. Bu; kibar, modern, güzel, kültürlü bir kadındır. Miralay Hüsrev’le evlidir. Adnan kısa zamanda Belkis’e aşık olur. Süheyla’yı küçümsemeye başlar, onun evlenme teklifini karşılıksız bırakır. Alafrangalığa, asilzade olmaya özenir. Belkis’in Avrupa’da staj gören kocası yurda döner. Hüsrev çok yakışıklı bir adamdır. Adnan, onun karısını sevmediğini öğrenince sevinir. Bir ara İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne girer. Fakat gizli Cemiyetle ilişkisi duyulunca tutuklanır, .Trablus’a sürgün gönderilir de Meşrutiyet ilan edilince, Adnan, İstanbul’a gelir.”1908 İttihatçıların gözde adamlarından biri olur. Avukatlığa başlar. Gitgide ün ve para kazanır. Zengin olur. Üç İstanbul özet 2. sayfa aşağıdadır.

Üç İstanbul Roman Özeti Devamı

Belkis evlendiğinden beri bir türlü anlaşamadığı kocasından ayrılır. Adnan hemen ona evlenme teklifinde bulunur. Babası sürgüne gönderilen ve para sıkıntısı çeken Belkis kabul eder. Evlenirler. Gel gelelim, evlilikleri iyi gitmez. Çünkü, Adnan’la karısı arasında sınıf ayrımı vardır. Adnan bu ayrımı gidermek için Şişli’de bir konak tutar, içini antika eşya ile donatır. Öyleyken, Belkis’in gözünde, küçük eski ‘Tarih Hocası’ olmaktan kurtulamaz. Üstelik, Mütareke dönemine girince İttihat ve Terakki’nin egemenliği sona erer,
Adnan’ın da yıldızı kararmaya başlar. Gitgide yoksullaşır, itibar ve kuvveti azalır. Bu arada Belkis bir Rus prensine tutulur. Parası için evlendiği Adnan’dan boşanır. Fakat Prens de parasızdır ve morfin kullanmaktadır. Sık sık Belkis’i dövmektedir. Sonunda, Belkis ondan da ayrılır. Amerika’ya gider.

Orada iş bulamaz aç kalır. Sinirleri bozulur. Umutsuzluğa kapılarak hava gazıyla intihar eder Adnan, Mütareke günlerinde bir süre saklanır, İngilizlerin elinden kurtulur. İttihatçılar Malta’dan salıverilince o da ortaya çıkar. Yeniden avukatlığa başlar, fakat hiç müşteri bulamaz. Sıkıntıya düşer. Tam bu sırada Süheyla ona dost elini uzatır. Adnan, kendisini seven ve yıllarca bekleyen Süheyla ile evlenir. Süheyla’nın konağına yerleşir. Evin masraflarını karısı karşılar. Adnan’ın artık yıldızı sönmüştür. Eski tanıdıkları ona yüz çevirmiş, yalnız kalmıştır. Avukatlığı da iyi gitmemektedir. Bu durum Adnan’ı derinden yaralar, verem olmasına yol açar. Hastalığı yavaş yavaş ilerler. Annesi gibi o da bir gün veremden ölür. Üç İstanbul roman özeti burada sonra ermiştir.

Üç İstanbul Roman özeti Konusu ve Ana Fikri

Canlı tasvirler yapılarak , hayatın yaşamın derinliklerine inilmiş bir eserdir. İnsan psikolojisi tema olarak işlenmiştir. Romanda Abdülhamit devrinden bahsedilmektedir.

Not: Bu değerli Üç İstanbul romanını yazan insanı merak ediyor musunuz. Bu güzel eserin sahibi Mithat Cemil Kuntay’dır. Eğer hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Mithat Cemil Kuntay Hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın