Tütün Zamanı özeti Farklı

yorumsuz
501 views
Tütün Zamanı özeti Farklı

 

Tütün zamanı özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Necati Cumali kitabı Tütün Zamanı romanı özet , konusu ve ana fikri kısa ve uzun versiyonu birleştirilerek tek başlık altında sizlere farklı olarak sunulmuştur. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Tütün Zamanı özeti

Olaylar Ege bölgesinde geçer. Urla halkı toprakla uğraşır. Tarlalara iki yıl tütün, bir yıl buğday ekerek geçinir. Yaz gelince .bağlara çıkılır. Tütün tarlalarında çardaklar kurulur Ekili tarlanın ortasındaki çardaktan Kavalalı Recep’in güzel kızı Zeliha dışarı çıkar. Keçinin ipini kopararak kaçtığını görür. Küçük kardeşiyle Kadıovacıklı Ali Onbaşı’nın bostanına kadar giderler. Keçi oradadır. Bostan sahipleri dışarı fırlarlar. Onların da Zeliş’le yaşıt bir oğulları vardır: Cemal Karı koca Zeliş’e alıcı gözüyle bakarlar.

Bu arada kızla oğlan da göz göze gelirler, birbirlerinden hoşlanırlar. Birbirlerini geriden geriye sevmeye .başlarlar Zeliş’in babası Recep, tembel yaradılışlıdır. Kahveden çıkmaz. Sık sık Bekir’den borç para alır. Giderek borcu artar. Ama şimdilik ödeyecek durumda değildir. Bunu bilen Bekir, Zeliş’i ister. Recep kabul eder. Tütünler kalkınca düğün yapılacaktır. Ne var ki Zeliş, Bekir’den hoşlanmaz. Bekir evlerine gelince, yanına çıkmaz, evlenmek şöyle dursun, onun yüzünü bile görmek istemez. Bekir kızın gönülsüz olduğunu sezer. Daha çok .borç para vererek Recep’i iyice bağlamak ister Öte yandan, Zeliş’le Cemal fırsatlar yaratarak birbirlerini görürler. Sık sık mektuplaşırlar.

Tütün Zamanı özeti 2. bölüm

Köy delikanlılarından Yaşar da kızın peşindedir, ama bir türlü yüz bulamaz, hatta bir ara azarlanır. Yaşar buna içerler, öç almaya karar verir Tütün işlerini kotaran komşular mehtapta bir eğlence düzenlerler. Ay batınca Cemal’le Zeliş ilk kez bir ağaç altında sevişirler. Bu da onları birbirlerine daha çok yaklaştırır Yaşar, Zeliş’ten büsbütün umudu kesince bir dedikodu çıkarır: Sözde, Cemal, Zeliş’i kaçıracaktır. Yaşar gidip bu konuda Bekir’i de doldurur. Bekir’in etekleri tutuşur: Hem kız, hem paralar gidecektir. Hemen Urla’ya uzanır. Adı kirli işlere karışan ve geçimini bu yoldan sağlayan Kör Fehmiyi bulur, durumu anlatır. Birlikte bir plan yaparlar. Tütün zamanı özeti devamı için alt satıra geçin.

Recep’in ailesi tütün bitiminde Urla’ya dönerken yolu kesecek ve kızı kaçıracaklardır. O gün gelir. Recep küçük kızı Rabiye ile önden gider. Kız, yol kavşağında Bekir’le Fehmi’yi görünce işi anlar. Arkada kalarak babasını .atlatır. Geri dönerek ablasını uyarır. Hemen kaçmasını söyler Zeliş koşa koşa Cemal’in çalıştığı tarlaya varır. Durumu anlatır. Cemal onu elinden tutar, tepelere doğru koşarlar. Fehmi ile .Bekir peşlerine düşerlerse de bulamazlar İki sevgili günlerce dağ taş dolaşırlar. Bostanlardan domates, salatalık toplayarak karınlarını doyururlar. Sonunda zeytinliklere giderek ırgatlığa başlarlar. Fakat çabuk tanınırlar. Üstelik, jandarmalar da gelmekte gecikmez. ikisini de yakalayıp götürürler. Çünkü Zeliş’in babası ile Bekir şikayetçi olmuşlardır.

Tütün Zamanı özeti 3. bölüm

Yargılama başlar. Zeliş, Cemal’in bir suçu olmadığını, sevdiği için ona kaçtığını, kimsenin kendisine yardım etmediğini söyler. Yargıç’a yalvarır, ‘Bizi birbirimizden ayırmayın’ der. Davranışları ve konuşmaları kalabalığı etkiler. Dinleyiciler iki sevgilinin evlendirilmesinden yanadır. Fakat yasalara göre kızın on sekiz yaşına girmesi gerekmektedir. Zeliş’in ise daha üç ayı vardır. Karar verilir. Cemal .altı aya hüküm giyer Jandarmalar Cemal’i hapishaneye götürürler. Zeliş parmaklıklara sarılarak oradan ayrılmaz. “Cemal neredeyse, ben de oradayım, kimsem yok benim!” der. Babası için “Benim ölümü Bekir’e versin!” diye bağ ırır. Halk araya girer. Recep’e çıkışır. Sonunda onun da, Bekir’in de gönlü olur. Davadan vazgeçilir. Ertesi gün Zeliş’le Cemal nikahlanır. Akrabalarıyla vedalaşarak .otobüse binerler. İzmir’e tütün işinde çalışmaya giderler. Tütün zamanı özeti burada bitmiştir.

Tütün zamanı konusu ve ana fikri

Romancı, kahramanlarına olan sevgisini ve bağlılığını saklamıyor, tarafsız kalmanın zorunluluğunu kabul etmiyor sanki. Her an onların yanında ve koruyucusu durumunda. Gariptir ki, üzerlerine bu kadar düştüğü ve koruduğu kahramanların, Cemal’le Zeliş’in fizik yapılarını bildiğimiz yok. İkinci plandaki kişileri tanıtan ve bunda ihmale yer vermeyen romancı, asıl kahramanlar söz konusu olunca, onları da siz tanımaya çalışın, der gibi bir tavır takınıyor. Romanın başarılı yönlerinden biri de; tertemiz ve iç açıcı bir sevginin her şeyi kucaklaması, canlıcansız bütün yaratıkları kuşatması, hiçbir şeyi umursamayan bir tempo içinde dalga dalga yayılmasıdır.

Not: Tütün zamanı özeti paylaştığımız bu eseri kim yazdı merak ediyor musun. Eğer merak ediyorsan hakkında kısa bilgi verdik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Necati Cumalı hayatı eserleri kısaca

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın