Tutanak hazırlama Nasıl Hazırlanır Kuralları

yorumsuz
1.969 views
Tutanak hazırlama Nasıl Hazırlanır Kuralları

Tutanak hazırlama , nasıl hazırlanır kısaca açıklıyoruz. Tutanak hazırlama kuralları nelerdir , kaç çeşit var kısa örnek ve örnekleri paylaşıyoruz. Bilgilerin tamamı güncel ve yenilenmiştir. Günümüze göre kütüphane kaynakçalı hukuk kitaplarından alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Başlayalım.

 

Tutanak Nedir , Nasıl Hazırlanır ve Kuralları Neler

Bir toplantıda yapılan konuşmaları, önerileri ve alman kararları veya bir olayın meydana geliş şeklini, nedenlerini ve sonuçlarını göstermek için düzenlenen yazılı belgelere tutanak denir. Toplantılarda düzenlenen tutanaklara “Toplantı Tutanağı“, bir olay sonucu düzenlenen tutanaklara “Olay Tutanağı” denir. Toplantı tutanaklarında, toplantının nasıl başladığı, konuşanların isimleri ve söylediği sözler, alınan kararlar, yapılan öneriler, toplantının kapanış’ ayrıntılı olarak yazılır. Resmi toplantılarda alınan kararlar, karar defterine kaydedilir. Ayrıca kararların oy birliği ile mi, oy çokluğu ile mi alındığı mutlaka belirtilir. Kararlardan birini kabul etmeyen üye “muhalefet şerhi” koyarak karara katılmadığını bildirebilir.
Olay tutanakları ise, olayın yeri, zamanı, oluş şekli, oluş sırası, nedenleri, olayın tarafları, tarafların olaydaki konumlan vs. kaydedilir. Bu tip tutanaklarda ayrıntılar çok önemlidir. Çünkü olayı ya da durumu değerlendirecek olanlar bu tutanaklar esas alacaktır. Tutanaklar düzenlenirken metnin sağ üst köşesine tarih atılır, başlık olarak “tutanak” yazılır. Metin tamamlandıktan sonra altı, katılımcılar veya olayın ilgilileri ya da yetkililer tarafından imzalanır.

Olay Tutanağı Nasıl Hazırlanır Nerede Bulunur

Günümüzde olay tutanağı çok kullanılmaktadır. Neredeyse her eve 1 araç düşmekte olduğu için oldukça fazla trafik kazası olmaktadır. Araç sigortalama zorunlu olduğu için aracınızı sigorta yaptırdığınız kurumdan ücretsiz olarak olay tutanağı istemelisiniz. Kesinlikle aracınızda en az 1 tane olay tutanağı bulundurmalısınız. Kaza yaptığınız durumlarda öncelikle karşı taraf ile tutanak tutmadan problemi çözmeye çalışabilirsiniz. Aracınıza işlenen her bir para işlemi aracı satarken fiyatın düşmesi için sebeptir. Eğer problem çözülmüyorsa bu sefer olay tutanağı hazırlamalı , iki tarafta anlaşmalı olarak bu tutanağı imzalamalıdır. Tutanak Hazırlama örneğini aşağıda paylaşıyoruz.

Eğer olay tutanağı konusunda iki taraf arasında anlaşmazlıklar olursa böyle durumlarda ısrarcı olmamalı , kendinizi haklı görüyorsanız trafik polisi aramalı ve yardım istemelisiniz. Ancak olay tutanağı iki taraf arasında da anlaşılır şekilde doldurulursa polis çağırmaya gerek kalmaz.

Çeşitli Tutanak Örnekleri

Trafik Kaza Tespit Tutanağı indirmek için >> TIKLA

Olay Tutanağı Örneği

Toplantı Tutanağı Örneği

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın