Türkiyedeki bilimsel kuruluşlar nelerdir

yorumsuz
1.177 views
Türkiyedeki bilimsel kuruluşlar nelerdir

Türkiyedeki bilimsel kuruluşlar nelerdir. Türkiye’de ki bilimsel kuruluş isimleri nelerdir , görevleri nedir , kısa ödev için düzenlenmiş bilgilerdir. Ödeviniz için kullanabilir dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Kuruluşlar maddeler halinde sıralanmıştır. Başlıyoruz.

 

Türkiyedeki Bilimsel Kuruluşlar

1- Tübitak

Türkiye’de en popüler bilimsel kuruluş , bilimsel araştırmalar yapan Tübitak’dır.  Bilim ve teknoloji teşvik etme , yapılandırma ve yönlendirme görevini üstlenmiştir. Açılımı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ‘ dur.

2- Tüdav

Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı ‘dır. Deniz üzerine bilimsel araştırmalara yoğunlaşılmıştır.

3- TDK

Açılımı Türk Dil Kurumu’dur. Bu gün konuştuğumuz Türkçe’yi bozulmadan , çağdaş bir uygarlığa hitap edecek şekilde ayakta tutmak için çabalayan kurumsal kuruluştur. Türk dil bilimi üzerinde araştırmalar yapar.

4-  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü

Bu hizmet tarım ve üretkenlik alanında , organik ürün üretiminde , yetiştiricilik gibi kategorilerde araştırmalar yapan bir kurumdur.  Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığına bağlı olarak hizmet verir.

5-  Tüba

Açılımı Türkiye bilim akademisi’dir. Başbakana bağlı olarak çalışır. bilimsel, idari, mali özerkliğe sahip bir kurumdur.

6- MTa

Açılımı Maden Tetkik ve Arama’dır. Yer altı kaynaklarının kullanılması ve madencilik sektörünün gelişmesi ile ilgili konuları inceleyen Türkiyedeki bilimsel kuruluşlar dan birisidir.

7- Yetam

Yeni kurulmuş bir bilimsel kuruluştur. Hacettepe üniversitesi tarafından temelleri atılmıştır.  Açılımı Yeni ve Temiz Enerji Uygulama Merkezi’dir.

8- Tüik

Açılımı Türkiye istatistik kurumudur. Görevi devlet için veri toplama , toplanılan verileri kaydetme , ve kullanılmak üzere saklama görevinden sorumludur. Ülkemiz ile ilgili açıklanan bir çok istatistik bilgi Tüik tarafından analiz edilmiştir.

9- Tobb

Açılımı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’dir. Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsalarının birleşmesiyle kurulmuştur. Kurulması için yeni kanun çıkarılmıştır. Bilimsel yönden para konularını da inceleyen bir kuruluştur.

10-  TESAV

Açılımı Toplumsal Ekonomik Siyasal araştırmalar vakfı’dır.  Çeşitli etkinlikler ve toplum adına yeni bilgiler yayınlar. Ayrıca  Toplumsal örgütlenme konularında halkı bilgilendiren Türkiyedeki bilimsel kuruluşlar dan birisidir.

11-  SAV

Okunuşu Sosyal Araştırmalar Vakfı’dır. Toplumsal yaşamın tüm alanlarına ilişkin olarak her türlü araştırmanın ortam, kurum ve araçlarını yaratmayı, her türlü araştırmayı yapmayı, bu araştırmaları her türlü iletişim aracını, ortamını kullanarak yaymayı ve sürekliliğini sağlamayı hedef edinmiştir.

 

Türkiye’de ki bilimsel kuruluşlar nelerdir ödevi burada sona ermiştir. Yorum eklemek isterseniz bekliyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın