Türkiye Turizm özellikleri ve faaliyetleri

yorumsuz
503 views
Türkiye Turizm özellikleri ve faaliyetleri

 

Türkiye turizm özellikleri nelerdir , Türkiye’nin turizm faaliyetleri kısaca maddeler halinde özet konu anlatımı ile kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak bilgiler sizlere sunulmuştur. Ödeviniz için tek sayfa çıktı almaya uygundur kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Türkiye Turizm Özellikleri

Türkiye’nin gerek matematiksel konumu ve gerekse özel konumu itibariyle, dünya nüfusunun yoğunluk kazandığı Orta Kuşak ülkelerinin merkezi kısmında yer alır. Bu nedenle turizm açısından dünya ülkelerinin hemen hepsinin ilgi odağı haline gelmesine yol açmaktadır.Türkiye, turizm kaynakları bakımından, oldukça zengin bir ülkedir. Gerek fiziki ve gerekse beşeri kaynaklar bakımından, ülke; önemli bir potansiyele sahiptir.

turizm kaynakları; yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve sular ile ilgili olmak üzere üç ana grupta toplanır. Yeryüzü şekilleri ile ilgili olan turistik kaynaklar; peri bacaları, travertenler ve mağaralar önemlidir. Ürgüp-Görerne yöresinde, dünyada eşine zor rastlanan peri bacaları vardır. Bu bölge, yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeker. Travertenler olarak Pamukkale, Türkiye’nin doğa harikalarından biridir. Pamukkale’de ki tarihsel yapılar ve sıcak su kaynakları, yörenin turistik değerini kat kat artırır. Ülkemizde, yaklaşık 40.000’e yakın mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan bazılarının turistik değeri yüksektir.

Alanya’daki Damlataş mağarası bunların en önemlisidir. Tarsus’daki Eshabül Kehf, Antakya’daki St.Pierre mağaraları ise dini ziyaret yerleridir. Öte yandan Antalya’daki Karain, istanbul’daki Yarımburgaz mağaraları, yerleşme tarihçesi bakımından 150-250 bin yıl öncesine ışık tuttuklarından turistlerin ilgisini çeken mağaralardır. Yeryüzü şekilleri ile ilgili olarak dağlar ve yaylalar, son yıllarda turistik değeri yükselen yörelerdir.

Sularla ilgili turistik kaynaklar; sağlık açısından önem arz eden, şifalı sular adı da verilen, termal (sıcak su) kaynaklardır. Bursa-Çekirge kaplıcaları, Yalova kaplıcaları, İzmir-Balçova, Çeşme ve Bergama kaplıcaları, Manisa-Kurşunlu kaplıcaları, Denizli-Pamukkale kaplıcaları, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çeken önemli turistik kaynaklardır.

Türkiye, sahip olduğu tüm turizm kaynaklarını tam kapasite ile aktif hale getirirse, turizmin mevcut sorunlarını (ulaşım, konaklama, tanıtım gibi) tamamen çözümlerse, ülkeye gelen turist sayısında ve turizm gelirlerinde büyük artışlar kaydedilecektir. Turizm  özellikleri yerine getirildiğinde gelirlerin artışı demek, ülke ekonomik gelirlerinin yükselmesi demektir. Ülkenin ekonomik gelirleri yükselince, askeri, siyasal, sosyal ve ekonomik gücü de aratacak ve dünya hakimiyeti için aday ülke olabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın