Türkiye Toprak Tipleri Çeşitleri ve Özellikleri

yorumsuz
514 views
Türkiye Toprak Tipleri Çeşitleri ve Özellikleri

 

Türkiye toprak tipleri nelerdir , Türkiye de görülen toprak türleri çeşitleri ve özellikleri maddeler halinde kısaca coğrafya için paylaşıyoruz. Bilgiler Kütüphane kaynakçalı kısa özet olarak ödevi için düzenlenmiştir gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Türkiye Toprak Tipleri ve Özellikleri

Türkiye, yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri, toprak yapısına ve bitki örtüsü özelliklerine yansımış ve büyük çeşitlilik hakim olmuştur.Türkiye toprak tipleri Akdeniz ikliminin karakteristik toprağı olan terrarosalardan, Karadeniz bölgesindeki podzolik topraklara ve akarsu deltalarındaki alüvyal topraklara kadar çok çeşitli topraklar bulunmaktadır. Söz konusu bu çeşitlilik, yarımadanın tarım ürünlerine yansımış ve çok çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesine imkan tanımıştır. Bunun sonucu olarak, sağlam ve güçlü bir kalede aranan kendi kendine yeterli olma özelliği, tarım ürünlerinde de sağlanmıştır.

Orta Asya kuşak bölgesinde yer alan kahverengi orman topraklarının, akarsu vadi ve deltatarında bulunan alüvyal toprakların tarımsal potansiyeli oldukça yüksek olup, bu topraklar üzerinde, tarihi devirlerden bugüne hep güçlü devletler kurulmuştur. Türkiye’de daha ziyade kahverengi orman toprakları ile alüvyal topraklar daha yaygın olduğundan, Türkiye’nin jeopolitik önemini bir kat daha artırırlar.

Türkiye’nin Orta Anadolu bölgesi hariç diğer tüm bölgelerinde (doğu, batı, kuzey, güney) bulunan yüksek sıradağlar, çok çeşitli taşlara sahiptir. Özellikle bu taş cinslerinden üstün vasıflı yapı taşlarının bulunması (nitekim bugün bile Anadolu’da çok sayıda işletilen taş ocağı bulunmaktadır), sağlam inşaatların yapılmasına imkan tanımıştır. Tarihi devirler boyunca inşa edilen sağlam ve güçlü kalelerin bulunuşu ve bu kalenin ülke savunmasında önemli rol oynayışları bilinen bir gerçektir. Bugün bile, her yönüyle dayanıklı (deprem dahil) tarihi yapılar (kaleler, hanlar, hamamlar, medreseler, kervansaraylar, köprüler ve taş döşeme yollar) bakımından, Türkiye; dünyanın en önde gelen bölgesini oluşturur. Bir bakıma taş, bir medeniyettir. Türkiye üzerinde bulunan taştan yapılmış eski eserlerin her biri, ayrı bir medeniyetin varlığına şahitlik yaparlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın