Türkiye Ticaret özet konu anlatımı

yorumsuz
519 views
Türkiye Ticaret özet konu anlatımı

 

Türkiye ticaret özellikleri nelerdir özet konu anlatımı paylaşıyoruz. Türkiye de ticaret faaliyetleri kısaca kütüphane kaynakçalı bilgiler ile sizlere sunulmuştur. Dilerseniz sınava çalışmak için dilerseniz ödev için tek sayfa çıktı olarak alabilirsiniz. Sayfamızı arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın başarılar.

 

 

 

Türkiye Ticaret

Kar amacıyla mal ve hizmetlerin alımına ve satımına ticaret denir. Ya da gelir sağlamak amacıyla, mal veya eşya alıp satma faaliyetlerine ticaret denir. Bu işlem, ülke içinde yapılıyorsa iç ticaret, bir ülkeden başka ülkelere yapılıyorsa dış ticaret adı verilir. Bir ülkenin aldıkları ile sattıkları arasındaki dengeye ticari denge denir. Bir ülkenin ihracatı fazla ise ticaret fazlası, ithalatı fazla ise ticaret açığı var demektir.

Bir ülkeden başka ülkelere mal ve eşya satılmasına dış satım ya da ihracat, dış ülkelerden mal ve eşya alınmasına dış alım ya da ithalat denir. ithalat ile ihracatın tamamına ticaret hacmi denir. ihracat ithalattan fazla ise, ticaret dengesi artı, ithalat ihracattan fazla ise ticaret dengesi eksi durumdadır.

Türkiye de Ticaret

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye de, ihracat ile ithalat arasında bir denge kurmaya çalışır. Ancak dışarıdan aldığı mal ve eşyaların fazla pahalı olmasından her yıl dış ticaret açık verir. Türkiye’nin her bir bölgesi çok fprklı ve çeşitli mallar üretir. Bu malların tamamı üretilen bölgelerde veya yörelerde tüketilmez. ihtiyaç duyulan diğer yerlere gönderilir. Köylümüz tarım ürünleri üretir. ihtiyaç fazlasını, şehir ve kasabalarda satar. Şehir ve kasabalardan ise şeker, giyim, mobilya gibi ihtiyaçlarını satın alır.

Türkiye’de en fazla iç ticaretin canlı olduğu yerler, şehirlerdir. Özellikle sanayi, yol kavşağında olan, tarım, üniversite, turizm, askeri, dini ve çeşitli fuar ve şölenlerin yapıldığı şehirlerimizde ticaret çok canlıdır.

Türkiye’nin iç ticareti her geçen yıl gelişmektedir. Bu gelişmeyi, ülkenin yüz ölçümü bakımından büyük olmasına, ülke içinde farklı iklim tiplerinin görülmesine, nüfusunun fazla olmasına ve ulaşım imkanlarının yıl geçtikçe gelişme göstermesine borçludur. Türkiye’de; metropoliten şehirler, sanayi bölgeleri, şehirler, turistik şehir ve kasabalar, tarım bölgeleri, Pazar, panayır ve fuarlar, iç ticaretin çekim ve dağıtım merkezlerini teşkil ederler. Metropoliten şehirler, sanayi bölgeleri ve şehirlerden turistik şehir ve kasabalara ve tarım bölgelerine imal edilmiş ürünler ihraç edilirken, tarım bölgelerinden tarımsal ürünler ihraç edilir. Pazar, panayır ve fuarlar, ülke ticaretinin en canlı olduğu mekanlardır.

Türkiye Dış Ticaret

Türkiye’nin ticaret yaptığı ülkeler ise, genelde ekonomik birlik üyeleri ile olmaktadır. 1990 yılı ithalatının (22,3 milyar dolar), % 63,6’sı O.E.C.D ülkeleri (Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı), % 17’si islam ülkeleri, % 11,6’sı Doğu Avrupa ülkeleri ile yapılmıştır. Türkiye’nin dış ticareti genel anlamda gözden geçirildiğinde, komşu­larıyla çok az ticaret yaptığı ortaya çıkar. Genel anlamda, Türkiye’nin komşularıyla yaptığı ticaret, toplam ticaretindeki payı % 10’u bulmaz.

Ticaret yaptığı ülkeler dağılımı gözden geçirildiğinde, dünyanın dört bucağında yer alan tüm ülkeler ile ticaret yapmaktadır. Öte yandan ülkenin özel konumundan dolayı transit ticaret (başka ülkelere ait ticaret yapan TIR’ların durmaksızın geçmesi) kapasitesi de, ulaşım imkanları geliştikçe artış göstermektedir. Denilebilir ki, Türkiye; geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünya ticaretinde önemli bir ülke olacaktır. Ticaret imkanlarının geliştirilmesi ve teşvik edilmesi halinde, Türkiye; Tüccar bir ülke konumuna gelecektir. Bu gelişme, dünya hakimiyetinde kotaylaştırıcı bir etken olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın