Türkiye Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri

yorumsuz
786 views
Türkiye Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri

 

Tarım ve hayvancılık faaliyetleri nelerdir , Türkiye’de yapılan tarım ve hayvancılık türleri haritası kısaca maddeler halinde sizler için kütüphane kaynakçalı coğrafya kitabından özet olarak alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz tek sayfa çıktı almaya uygundur. Başarılar.

 

 

 

Türkiye Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri

Türkiye’nin ekonomik kaynakları denilince tarım ve hayvancılık gelir. Gerçekten Türkiye’nin en önemli geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık teşkil eder. insanlar, ihtiyaçları olan tahıl, sebze ve meyve türü ürünleri, toprağa ekerek veya dikerek karşılarlar. Bu işlemlerin tümüne tarım denir. Tarımın gelişmesi için verimli topraklara ihtiyaç vardır. Türkiye verimli tarım topraklarına sahiptir.

Tarım ve Hayvancılık

  • Ülkede toplam 17,8 milyon hektar arazi ekilmektedir.
  • Bu arazinin % 77’si tahıllara, % 12’si endüstri bitkilerine, % 10’u baklagillere ve % 1 ‘i yumrulu bitkilere ayrılmıştır.
  • Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde daha ziyade sebze türü tarımsal ürünlerin ekimi yapılır.
  • Trakya bölgesi denilince akla ayçiçeği tarımı gelir.
  • İç Anadolu bölgemizde verimli ve çok büyük Konya Ovası yer alır ve çoğunlukla buğday ekilir.
  • Doğu Anadolu bölgesinde ise hayvancılığa dayalı tarım yapılır. Daha ziyade hayvan yemi olarak kullanılan yem bitkileri ekimi yapılır.
  • Karadeniz bölgesi en yağışlı olan bölgedir. Ancak yeryüzü şekilleri çok dağlık ve parçalı olduğundan tarım yapılan topraklar azdır. Mısır tarımı yapılır.
  • Çukurova, Büyük menderes ve Küçük Menderes gibi verimli ovalarda pamuk tarımı çok önemlidir.
  • Ege bölgesi ve Orta Karadeniz bölümünde olduğu gibi tütün ekimi yapılmakta ve önemli ihraç ürünlerimizden birini oluşturmaktadır.
  • Türkiye’de meyvecilik çok önemlidir. Ege bölgesinde incir, üzüm, zeytin üretimi hayli fazladır.

 

Not: Ülkede yetişen sebze ve meyveler, taze olarak tüketildiği gibi, konserve yapılarak veya fabrikalarda suyu çıkarılarak faydalanılır. Meyve suyu ve konserve fabrikalarını sayısı yıl geçtikçe artmaktadır.

Not 2: Türkiye bir tarım ülkesi olmasına rağmen, tarımsal üretim fazla değildir. Bunun başlıca sebebi, tarımsal alanda tam anlamı ile modernleşme olmamasıdır. Kırsal bölgelerde hala dededen kalma metotlarla tarım yapılır. Gübreleme, ilaçlama, ıslah çalışmaları yeterli değildir. Avrupa ülkeleri gibi eğer tarımda modernleşmeyi gerçekleştirebilirsek, bugünkü tarımsal üretimimiz çok fazla oranlarda artacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın