Türkiye Ormancılık Faaliyetleri ve önemi

yorumsuz
486 views
Türkiye Ormancılık Faaliyetleri ve önemi

 

Türkiye ormancılık faaliyetleri nelerdir , Türkiye’de yapılan ormancılık faaliyetlerinin önemi maddeler halinde kısaca özet olarak , kütüphane kaynakçalı olarak kitaptan alıntı yapılıp ödev için hazırlanmıştır. Kullanabilirsiniz. Derslerinizde başarılar.

 

 

 

Türkiye Ormancılık Faaliyetleri

Dünyamız karalarının % 30’unu ormanlar kaplar. Bu ormanların yılda yaklaşık % 1 ‘i kesilmektedir. Ülkemiz yüz ölçümünün % 23’ünü (21 ,2 milyon hektar) ormanla,r kaplar. Ancak niteliksiz alanlar çıkartılırsa gerçek ormanlık alan oranı % 15’ e düşer. Oysa coğrafi şartlar bakımından yurdumuzun %70’i orman ve tarla kaplı olması gerekirdi.

Türkiye’de en fazla orman Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde yer alır. Bu iki bölgede, ülke orman alanının yarısı bulunmaktadır. Orman bakımından en fakir bölgeler ise iç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir.

Türkiye, dünya genelinde orta zenginlikte bir orman ülkesi sayılırken, Ortadoğu bölgesi içinde en zengin bir ülke olarak görülmektedir. Türkiye’nin sahip olduğu orman arazisi miktarı yaklaşık 20.2 milyon hektarı bulur. Bu değer, Türkiye yüz ölçümünün (814.578 km2) % 24,8’ini oluşturur. Verimli orman arazisi ise, toplam orman arazisinin ancak % 30’u kadardır. Orman arazilerinin bölgesel dağılım şüphesiz eşit değildir. Orman arazileri ülkenin daha ziyade kıyı bölgelerinde yoğunluk kazanır. Nitekim Mevcut orman alanlarının (20,2 milyon hektar), % 83’ü (16,7 milyon hektar) kıyı bölgelerindedir.

Türkiye ormancılık faaliyetleri sonucu yıllık yapacak ve yakacak odun üretimi ise; genel olarak pek değişmese de ürün cinslerinde değişim söz konusudur. Birincil ürünler de denilen yapacak orman ürünleri üretimi 6,4 ile 7,4 milyon metreküp arasında değişmektedir. Son yıllarda tel direği, sanayi, kağıt ve lif yonga üretimi artış gösterirken tomruk ve maden direği üretiminde nispeten azalma görülmüş­tür. ikincil ürünler de denilen yakacak odun üretimi ise yıllık 3,8 milyon metreküp (1995) ile 7,8 milyon metreküp (1983) arasında değişmektedir. Ancak son yıllarda özellikle İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerde doğal gaz kullanımı sonucu, yakacak odun üretiminde dikkat çekici azalma görülmektedir.

Ormanlar bakımından değerlendirildiğinde Türkiye, bölge toprakları içinde en zengin alanıdır. Gerekli önlemler alındığında, Türkiye; ormanlar Türkiye’nin Ekonomik Coğrafya Özellikleri ile Jeopolitik ilişkisi 91 ve orman ürünleri gelirleri açısından dünya ülkeleri arasında en zengin ülkeler arasında yerini alabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın