Türkiye hidrografik özellikleri kısaca

yorumsuz
622 views
Türkiye hidrografik özellikleri kısaca

 

Türkiye hidrografik özellikleri nelerdir kısaca açıklıyorum. Türkiye’nin hidrografik özelliklerinin jeopolitik ilişkisini maddeler halinde ödev için özet olarak kütüphane kaynakçalı kitaptan sizler için alıntı yaptık kullanabilirsiniz. Şimdiden başarılar.

 

 

 

Türkiye Hidrografik Özellikleri

Türkiye; akarsuları çok fazla olduğundan, su rezervleri bakımından Ortadoğu ülkeleri arasında ayrıcalıklı bir yeri vardır. Anadolu bilindiği üzere, yeryüzü şekilleri bakımından dağlık bir ülkedir. Kuzeyde Karadeniz dağları, güneyde Toroslar, doğu batı doğrultusunda yarımadayı bir baştan öbür başa kadar aşarlar. Doğu Anadolu bölgesinde birbirine paralel uzanan yüksek dağ sıraları vardır. Tüm dağlar, genelde akarsuların kaynaklarını aldığı mekanlardır. Dağlardan kaynağını alan akarsular, oluşturduğu vadiler boyunca akarak, denizlere veya yarımada içinde bulunan göllere veya kapalı havzalara ulaşırlar.

Türkiye’nin hidrografik özelikleri olarak Akarsular ve göller bakımından ülke, bölge ülkeleri arasında en zenginidir. En önemli akarsuları; Fırat, Dicle (Basra Körfezine dökülürler), Çoruh, Yeşilırmak, Kızılırmak, Sakarya (Karadeniz’e dökülürler), Susurluk (Marmara Denizi’ne dökülür), Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes (Adalar Denizi’ne dökülürler), Dalaman, Aksu, Göksu, Seyhan, Ceyhan, Asi (Akdeniz’e dökülürler) nehirleridir. Bunlardan Çoruh, Fırat ve Dicle kaynağını Anadolu yarımadasından alıp, başka ülke sınırları içinde denizlere ulaşırlar. Asi ırmağı ise, kaynağını Anadolu yarımadasının sınırları dışından alır ve ülkemiz sınırlarına girer ve sonra denize ulaşır. Söz konusu bu akarsular dışında çok sayıda küçük akarsular da bulunmaktadır.

Suyun oluşturduğu manzara, en önemli turizm alanlarını oluşturur. Su ulaşımı, en ucuz ulaşım şeklidir. Her şeyden önemlisi su gücü yani hidroelektrik, en ucuz ve en kullanışlı bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle insanlar geçmişten bugüne kadar suyun bol olduğu yerlere, yerleşmişlerdir. Sular bakımından zengin olan Anadolu yarımadası, insanlık yerleşim tarihi boyunca, yoğun yerleşmeye sahne olmuş ve üzerinde çok fazla medeniyetin kurulmasına sebep olmuştur. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı bunların en önemlileridir.

Türkiye’nin su bakımından kendi kendine yeterli oluşu ve hatta bölge içinde en avantajlı konumda oluşu, gelecekte de kurulabilecek olan bir dünya hakimiyeti için en ideal bir mekanı yani kaleyi oluşturmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın