Türkiye Enerji Kaynakları Nelerdir Haritası

yorumsuz
510 views
Türkiye Enerji Kaynakları Nelerdir Haritası

 

Türkiye Enerji Kaynakları nelerdir  kısaca maddeler halinde özet olarak sizlerle paylaşıyoruz enerji kaynakları dağılışı haritası da paylaşıyoruz. Ödeviniz için kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmış özet hale getirilmiştir dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Türkiye Enerji Kaynakları

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktan sonra en önemli diğer gelir kaynaklarını, madencilik, sanayi ve turizm oluşturmaktadır. Türkiye’nin Petrol üretimi azdır. Ancak büyük oranda beyaz kömür (hidro-elektrik) rezervine sahiptir. Önemli madenleri, Bor, krom, demir, bakır, taş kömürü, Linyit ve kükürttür.

  • Türkiye petrol ve doğalgaz bakımından pek fazla zengin sayılmaz. Sadece Güneydoğu Anadolu bölgemizde petrol çıkarılır.
  • Marmara bölgemizde doğalgaz kaynaklarına rastlanmıştır. Ancak petrol ve doğalgaz aramaları devam etmektedir.
  • Türkiye, maden kömür rezervleri yer altındaki mevcut maden stok sınırlıdır. Sadece Batı Karadeniz bölgesinde yer alır.
  • Türkiye hidroelektrik (su gücü veya diğer adıyla beyaz kömür) bakımın­dan çok zengindir. Ülkenin akarsuları üzerinde çok sayıda barajlar yapılmış ve hidroelektrik santralleri kurulmuştur.
  • Ülke ayrıca güneşlenme süresinin çok fazla olmasından ötürü, güneş enerji potansiyeli bakımından çok zengindir.
  • Uranyum ve toryum bakımından zengin olmasına rağmen nükleer santraller kurulamamıştır.
  • Kuzeybatı Anadolu’da yer alan Zonguldak kömür havzasında 1,5 milyar ton taş kömürü rezervi bulunmaktadır.
  • Petrol rezervleri bakımından Türkiye sınırlıdır ve rezerv olarak 50 milyon ton ile 1 milyar ton arasında tahmin edilmektedir. Yıllık üretim (3-4 milyon ton) ülke ihtiyacını karşılayamaz durumdadır.
  • Türkiye’de nükleer santral bulunmamasına rağmen, 5.300 ton uranyum, 380 bin ton taryum rezervlerine sahiptir.

 

Jeotermal enerji kaynakları bakımından Türkiye; dünyanın zengin ülkeleri arasında yerini alır. MTA tarafından 140 jeotermal saha tespit edilmiş ve bunlardan beşinde jeotermal elektrik enerjisi üretimine uygun olduğu belirlenmiştir.

Not: Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, Türkiye enerji kaynakları bakımından çok zengin bir ülkedir. Mevcut enerji kaynakları işletilebilir hale getirilse, gerçekten dünya hakimiyeti için gerekli olan enerjinin fazlasını üretebilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın