Türkiye Doğal Afetler ve Nedenleri

yorumsuz
666 views
Türkiye Doğal Afetler ve Nedenleri

 

Türkiye doğal afetler konu anlatımı özet olarak Türkiye’de en çok görülen , yaşanan doğal afetler nelerdir , nedenleri nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Ödeviniz için tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Şimdiden ödeviniz için başarılar.

 

 

 

Türkiye Doğal Afetler

Doğal Afet Nedir:

Doğal Afet denildiğinde; Tabiatın düzenine ve gereklerine uygun, insan eliyle yapılmamış, dünya üzerinde meydana gelen yıkımlar, kıranlar ve çok kötü olaylardır.

 

Türkiye’de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir

Türkiye, doğal afetler bakımından, oldukça fazla zarara uğrayan bir ülkedir. Depremler, sel felaketleri, heyelanlar, aşırı sıcaklık ve soğuklar, ülkeyi tarihi dönemlerden bugüne etkilemektedir. Özellikle doğal afetler, Türkiye toprakları üzerinde devletlerin yıkılmasına veya kurulmasına etkileri olduğu görülmektedir.

Türkiye’yi etkileyen en önemli doğal afet, depremlerdir. 1902-1999 yılları arasında, Türkiye’de, 110 ayrı deprem olmuş ve toplam 83 binden fazla Türk vatandaşı hayatını kaybetmiştir.Hiç şüphesiz ki, Türkiye’nin son zamanlarda yaşamış olduğu en büyük doğal afet, Marmara Depremi’dir. 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara bölgesinde, 7.4 richter ölçeğinde deprem olmuş ve deprem tüm Türkiye’yi etkilemiştir. Depremin yaraları henüz sarılmamışken, 12 kasım 1999 tarihinde Düzce depremi meydana gelmiş ve ülke insanı toptan sarsılmıştır. Deprem Çınarcık, Yalova, Gölcük, Değirmendere, izmit, Adapazarı hattında büyük yıkım yapmış ve binlerce bina yıkılmış ve sayısı kesin belli olmayan 17.000’in üzerinde insan hayatını kaybetmiştir.

Sonuç olarak denilebilir ki, doğal afetler, Türkiye’nin jeopolitiğini doğrudan ve olumsuz etkilemektedir. Tarihte olduğu gibi bugün de, Türkiye; sürekli doğal afetlere maruz kalan bölge içinde bulunmaktadır. Türkiye, doğal afetlerden gördüğü zarar yüzünden, devlet bütçesi sarsılmakta ve savunma sanayisine ayırdığı payı düşürmek zorunda kalmaktadır.

 

Görülen Doğal Afetlerin Nedenleri Nelerdir

1.Yol yapım çalışmaları sırasında yamaç bölgelerinde aşırı yol yarmaları, heyelanların oluşmasına yol açar. Heyelan bölgelerinde yerleşme birimleri de varsa, büyük afetler yaşanır. .Buna Türkiye’den en çarpıcı örnek Doğu Karadeniz Bölgesi yerleşmeleri verilebilir. Karadeniz bölgesinde sık sık meydana gelen heyelanlar, çok sayıda can ve mal kaybına yol açmaktadır.

2.İnşaat müteahhitlerinin malzemeden çalması diye tabir edilen daha eksik malzeme ile aynı inşaatı yapması sonucu yapılan evler depreme dayanıksız olmakta herhangi bir deprem anında bu evler yıkılmaya ve can kaybına neden olmaktadır.

3.Deniz , akarsu , dere kenarlarına bariyerler yapılmaması sonucu , gelen büyük dalgalar veya sel felaketi nedenleriyle sular taşmakta insanoğlu etkilenmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın