Türkiye Dışındaki Çağdaş Türk Edebiyatı – Kısaca

yorumsuz
760 views
Türkiye Dışındaki Çağdaş Türk Edebiyatı – Kısaca

Türkiye dışındaki çağdaş türk edebiyatı hakkında bilgi verip kısa olarak açıklıyoruz. Çağdaş türk edebiyatı şiirleri , eserleri , yazıları , yazarları çıkmış sorular kısaca özet olarak tek başlık altında topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı çıkmış sorular , anlatımlı soru cevap testi kitabından alıntı yapılmıştır. İşe yarar bilgiler sınavdan önce size katkı sağlayacaktır. Başlayalım.

 

Türkiye Dışındaki Çağdaş Türk Edebiyatı

Türkiye dışındaki Türklerin meydana getirdiği bir edebiyattır.

AZERBAYCAN TÜRK EDEBİYATI

Anadolu Türk edebiyatı ile arasında Kerem ile Aslı, Köroğlu hikâyeleri; Nasrettin Hoca fıkraları gibi yönlerden ortak noktalar bulunur. Celil Mehmet Kulizade, Bahtiyar Vahapzade ve Muhammet Hüseyin Şehriyar önemli sanatçılarıdır

BAHTİYAR VAHAPZADE (1925- ) : Şiir ve tiyatroları vardır. Vatan, dil, tabiat, aşk, sosyal konuları eserlerinde ele almıştır. Hece ve aruz veznini kullanmıştır.

Eserleri: Menim Dostlarım, Aylı geceler, İnsan ve Zaman, Dan Yeri, Şehitler, İkinci Ses, Feryad, Nereye Gidiyor Bu Dünya…

MUHAMMET HÜSEYİN ŞEHRİYAR (1906–1988) : Babasını kaybedince ruhsal bunalıma girmiş ve annesinin şefkatiyle iyileşmiştir. “Haydar Babaya Selam” şiirinde Haydar Baba dağı ve köyü, bu yerin doğal güzellikleri, gelenek ve görenekleri, şairin çocukluk yılları ve doğduğu yere özlemi anlatılır.

Eserleri: Farsça Şiirleri, Türkçe Şiirleri

 

BULGARİSTAN TÜRKLERİ EDEBİYATI

Türkiye dışındaki çağdaş türk edebiyatı eserlerini yaşatmış bir ülkedir. Türk halk edebiyatı ve Divan edebiyatına dayanır. Recep Küpçü önemli şairlerindendir.

RECEP KÜPÇÜ (1934–1976) Doğa, aşk, insan sevgisi, yurt, ulus, Türklük sevgisi eserlerinin temasını oluşturur.

Eserleri: Ötesi Var, Ötesi Düş değil

 

KIBRIS TÜRK EDEBİYATI

1943’te İsmail Hikmet Ertaylan ilk Kıbrıs Türk alfabesini hazırlar. 1955’ten sonra Kıbrıs Türklerinin adada isyanı başlar. Bu dönemde savaş, kahramanlık, Türkiye’ye bağlılık gibi konular işlenmiştir. Özker Yaşın ve Osman Türkay önemli şairleridir.

ÖZKER YAŞIN : Hikâye, tiyatro, roman ve şiir türünde eserler vermiştir. Eserlerinde milli konulşarı işlemiştir. Atatürk hayranı bir kişidir.

Eserleri: Şiirleri: O Âlem, Kıbrıs’tan Atatürk’e, Namık Kemal Kıbrıs’ta, Kıbrıs Mektubu, Mehmetçik Kıbrıs’ta, Atatürk’e Saygı Duruşu
Romanları: Kıbrıslı kazım, Girne’de Yol Bağladık
Hikâyeleri: Bütün kapılar kapandı
Oyunları: Kıbrıs’ta Bayrak

OSMAN TÜRKAY (1927- ) : Şiir, deneme ve çevirileri ile tanınmıştır. Nobel barış ödülüne aday gösterilmiştir.

Eserleri: Şiirleri: Yedi Telli, Uyurgezer, Aydınlığa Uyanmak, Kıyamet Günü Gözlemcileri
Çevirileri: Seçilmiş Şiirler, Aşkın Yaprakları
Antoloji: Avrupa Şiiri

 

KIRGIZİSTAN TÜRK EDEBİYATI

Türkiye dışındaki çağdaş Türk edebiyatını yaşatmış bir ülkedir. Kırgız edebiyatının temeli sözlü geleneğe dayanır. Bunlardan en önemlisi “Manas Destanı”dır. Bu destanda Türk gelenekleri, Kırgızlara ait töre ve gelenekler, çocuk terbiyesi, Kırgızları dünya görüşü anlatılmaktadır. Destan 7’li ve 8’li heceye göre yazılmıştır. Genelde yarım kafiye kullanılmış; mısra başlarında da aliterasyon sanatı bulunur. Kırgızların en önemli yazarı Cengiz Aytmatov’dur.

CENGİZ AYTMATOV : Dünyaca tanınmış bir yazardır. Roman ve hikâye yazmıştır. Eserlerinde aşk, tabiat, vatan sevgisi ve köy hayatını işlemiştir. Simgesel ve mecazlı bir anlatımı kullanmıştır.

Eserleri: Cemile (Tüm zamanların en çok okunan aşk romanı seçilmiştir.), Beyaz Gemi, Toprak Ana, İlk Öğretmenim, Deve Gözü, Gün Uzar Yüzyıl Olur (Gün Olur Asra Bedel), Kızıl Elma..

 

KIRIM TÜRKLERİ EDEBİYATI

Kırım Türklerinin en önemli yazarı İsmail Gaspıralı ve Cengiz Dağcı’dır. Kırım Türkleri Türkiye dışındaki çağdaş türk edebiyatı yazarlarına örnekleri şunlardır:

CENGİZ DAĞCI (1920- ) : Roman ve hikâye yazarıdır. Eserlerinde Kırım Türklerinin acısını anlatmıştır.

Eserleri: Yurdunu Kaybeden Adam, Dönüş, Korkunç Yıllar, Ölüm ve Korku Günleri, O Topraklar Bizimdi, Üşüyen Sokak…

İSMAİL GASPIRALI : (1851–1914) Düşünsel yazıları ve hikâyeleri vardır. Fikirlerini “ düşüncede, dilde ve işte birlik” ilkeleriyle ifade etmiştir.

Eserleri: Mir’at-ı Cedit, Asya’da Komşularımız, Salname-i Türkî, Türkistan Uleması, Medeniyet-i İslamiye (Düşünce yazıları), Kadılar Ülkesi, Arslan Kız, Gündoğdu (Öyküleri).

 

türkiye dışındaki çağdaş türk edebiyatı konusu özet olarak burada bitmiştir. Önemli yerlerini kısaca bahsettik. Yorum eklemek isterseniz bekleriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın