Türkiye deki su kaynakları

yorumsuz
335 views
Türkiye deki su kaynakları

Türkiye deki su kaynakları nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Ders veya Türkiye’deki su kaynaklarını araştırınız ödevi için geldiyseniz doğru adrestesiniz. Bilgiler elektronik kaynaklardan ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanmış kısa özet hale getirilmiştir.

Türkiye deki su kaynakları

Su kaynakları ikiye ayrılır bunlar , yeraltı ve yer üstü su kaynaklarıdır. Sızmalar yoluyla suyu emici ve geçirici taşların (kayaçların) içinde biriken, akan ve duran sulara, genel olarak yeraltı suyu denir. Yer üstü su kaynakları ise,  yer yüzeyinde görebildiğimiz tüm kaynakları kapsar bunlar;
Dereler,çaylar,göller,akarsular,nehirler,denizler,okyanuslar dır. Türkiye deki su kaynakları ise oldukça çok çeşitlilik gösterir ve kaynaklarımız oldukça fazladır. Bunlardan bahsetmek gerekirse :
Türkiye bir çok akarsu havzasına sahiptir. Bazı akarsularımız suyu denizlere taşırken , bazıları ise göllere taşımaktadır. Ülkemizde dağların denize paralel uzanması sebebiyle özellikle karadeniz ve akdeniz bölgesinde akarsuların birbirleriyle birleştiklerine rastlanmaktadır. Devlet su işleri çalışmaları ile birlikte ülkemizde toplam 26 adet su toplama havzası işletilmekte , yıllık olarak yaklaşık 110 milyar metreküp suyu kullanabilecek , su kaynaklarına sahibiz.

Ortalama yükseklik batı bölgelerinde daha az iken doğu ve iç bölgelerde daha yüksektir. Bu yüzden yüksek platolar ve dağ sıralarının olduğu İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri çok daha fazla kar yağışı almaktadır. Kıyı kesimlerinde uzun, sıcak ve kuru yaz mevsimleri ile kısa ılıman, yağışlı kış mevsimlerinin olduğu Akdeniz iklimi hakimdir. Ne var ki, kışların soğuk, yazların aşırı sıcak
olduğu İç Anadolu platosunda yağış oranları oldukça düşüktür.

Yakın gelecekte Akdeniz’deki pek çok nehir havzası su stresiyle karşı karşıya kalacaktır. Türkiye’de 2030 itibarıyla, iç ve batı bölgelerinde yüzde 40’ı aşan oranda su stresi yaşanacağı öngörülmektedir. Güneydoğu ve doğu bölgelerinde ise bu oran yüzde 20-40 arasındadır. Batı Akdeniz ve Antalya havzaları su kaynakları bakımından zenginken, Marmara, Küçük Menderes ve Asi havzaları su kaynakları bakımından fakiridir. Öte yandan Meriç-Ergene Havzası’nda durum su kıtlığı sınırındadır.

 

Türkiye deki su kaynaklarını araştırınız adlı konu burada sona erdi. Sitemizde tüm ödev ve bilgileri bulabilirsiniz. Eğer yoksa ödev sor kısmından bize iletin hemen yayınlayalım. Sizin için faydalı olduysa yorum bırakmayı unutmayın. Başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın