Türkiye bitki örtüsü ve özelikleri

yorumsuz
869 views
Türkiye bitki örtüsü ve özelikleri

 

Türkiye bitki örtüsü nasıldır , Türkiye’nin bitki örtüsünün özellikleri nelerdir kısaca özet olarak konu anlatımı maddeler halinde sizler için kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yaparak düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Türkiye Bitki Örtüsü

Türkiye’de toprak ve bitki örtüsü özellikleri, yeryüzü şekilleri ve iklim ile sıkı bir bağlantısı vardır. Bitki örtüsü bakımından Türkiye hem orman ve hem de step örtüsü bakımından zenginlik göstermektedir.

Türkiye’nin Bitki Örtüsü Özellikleri

Karadeniz, Marmara, Batı ve Akdeniz bölgelerinde orman, Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ise step formasyonu bakımından zengindir. Akdeniz bölgesinde, Terra Rosa’lar üzerinde maki formasyonu gelişmiştir. Toros dağlarında Kızılçam ve Karaçam ormanları yer alır. Ancak bu ormanlar, tarla açma ve yangınlar nedeniyle gün geçtikçe azalmaktadır. iç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da step toprakları üzerinde, step (bozkır) bitkileri örtüsü gelişmiştir. Genelde ilkbaharda yeşerip, yaz sonu kuruyan bu otsu bitkiler, Haziran ayında çiçeklenmekte ve bölge rengarenk bir görünüm kazanmaktadır. Doğu Anadolu’da ise, Yüksek dağ çayırları hakimdir.

Karadeniz bölgesine geçilince gür bir orman örtüsü vardır. Daha ziyade, kayın, gürgen, kestane, kızılağaç, ladin ve köknarın yaygın olduğu nemcil ormanlar yetişmektedir. Marmara bölgesi iklimde olduğu gibi geçiş tipi bir bitki örtüsü özelliği taşır. Ergene havzasında step, Güney Marmara’da maki, kuzey ve doğu Marmara’da Karadeniz’in etkisiyle orman hakimdir.

Step alanlarında, çok çeşitli otsu bitkiler yetişmektedir. Bu bitkiler, hayvan besiciliğinde önem arz ederler. Öte yandan bahar aylarında çiçeklenen step alanları, arıcılık faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerdir. Tıp alanında kullanılan bitki türleri bakımından, Türkiye; dünyanın en zengin bitki bölgelerinden birini teşkil eder.

Bitki örtüsü özellikleri bakımından Türkiye, dünyanın ender bölgelerinden biridir ve insanların ihtiyaçlarına yönelik bütün bitki türleri bulunmaktadır. Bu yönüyle de, Türkiye bir kale özelliği taşımakta ve dünya hakimiyeti için en ideal toprak parçasını oluşturmaktadır.

Not: Türkiye’de görülen iklim tipleri adlı konuyu merak ediyorsanız buraya tıklayın. Türkiye’nin iklim özellikleri görülen iklim tipleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın