Türk Hukuk Devrimi özet Kısaca

yorumsuz
342 views
Türk Hukuk Devrimi özet Kısaca

 

Bu yazımızda Türk Hukuk Devrimi hakkında bilgi vereceğiz , yenilikler , düzenlemeler ,nedenleri nelerdir kısaca özet olarak kütüphane kaynakçalı inkılap tarihi kitabından alıntılanmıştır. Ödeviniz için ya da çalışma kağıdı olarak kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Türk Hukuk Devrimi

Türk Hukuk Devrimi’ni iki ana evreye ayırmak mümkündür. Bu evrelerden ilki diğerine göre daha önemlidir ki yeni devletin kurulmasıyla başlayıp 1937 yılına kadar devam etmiştir. İkinci dönem ise Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü ve ardından çıkan II. Dünya Savaşı ile başlamıştır. Bu ikinci evrede siyasal alanda önemli gelişmeler yaşanmış, hukuk yapısının temelini oluşturan değerlerde farklılaşma görülmemiştir.

Türk Devrim Tarihi’nde hukuk alanındaki devrimlerin dışındaki devrimler de çok önemlidir. Ancak hukuk devrimleri diğerlerine göre çok daha uzun zaman içerisinde kabul görmüştür. Halk bu değişiklikleri biraz daha zor benimsemiştir. Türk Hukuk Devrimi önce devletin kurulmasıyla başlamış, daha sonra devletin dayandığı temel ilkeler pekiştirilmiş, bunu hukuk sisteminin bir bütün olarak kurulması yolundaki çabalar izlemiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın