Teyemmüm Farzları , Yapılışı , Şartları

yorumsuz
618 views
Teyemmüm Farzları , Yapılışı , Şartları

 

Teyemmüm nedir , nasıl yapılır , tarifi nedir , yapılışı nasıldır? , bozan şeyler nelerdir? , ne zaman caiz olur ve faydaları kısaca teyemmüm adına her şey kısaca özet olarak açıklıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilir sayfamızı kaynakça olarak gösterebilirsiniz. Başlayalım.

 

 

Teyemmüm

Teyemmümün tarifi

Teyemmüm; suyun bulunmadığı veya bulunduğu halde kullanılması mümkün olmayan durumlarda, temiz toprak, taş, kum, kireç… gibi toprak cinsinden bir şeye, niyetle elleri vurup; yüzü ve kolları meshetmektir.

Teyemmümün Farzları:

1. Teyemmüme niyet etmek.
2. Elleri toprağa vurup yüzü mesh etmek.
3. Elleri tekrar toprağa vurup, dirsekler dahil kolları mesh etmek. Atalarımız bunu; iki darb bir niyet sözüyle özetlemişlerdir.

Teyemmümün geçerli olmasının şartları

1. Abdest veya gusül için temiz suyun bulunmaması veya bulunduğu halde kullanılmasına mani bir halin bulunması. Sadece içecek az su kalması, aşırı soğuk, düşman korkusuyla ateş yakıp suyu ısıtamamak, su kullanmaya mani bir hastalık, su ile abdest alınsa cenaze ve bayram namazının geçme tehlikesi… teyemmüm için geçerli birer özürdür.
2. Teyemmüm edilecek toprak ve toprak cinsi maddenin temiz olması.
3. Yüz ve kolların tamamının mesh edilmesi.
4. Niçin teyemmüm edildiğine (abdest veya guslün niyet edilmesi.)

Teyemmüm Yapılışı

Teyemmüm edecek kimse eüzü-besmele çeker, niçin ediyorsa ona niyet eder. Ellerini toprağa koyup, ileri-geri sürer, ellerini birbirine vurarak tozlarını silkeler ve yüzünün tamamını mesh eder. Sonra önceden yaptığı gibi ellerini tekrar toprağa sürer. Sol elinin içi ile sağ kolunu, sağ elinin içi ile sol. kolunu dirsekleriyle beraber mesheder. Böyle yapılan bir teyemmümde, sünnetleri de yerine getirilerek yapılmış bir teyemmüm olur.

Teyemmümü bozan şeyler

1. Abdest ve boy abdestini bozan her şey teyemmümü de bozar.
2. Su bulunduğu zaman teyemmüm bozulur.
3. Teyemmümü gerektiren özür hali ortadan kalkınca teyemmümde bozulur.

Teyemmüm ne zaman caiz olur? ‘

Kitap, sünnet, icma’-ı ümmetle caiz olan teyemmümün, abdest ve guslün yerini tutar. Ancak bir kimse, abdest ve gusül için yeterli su bulamazsa, su olduğu halde kullanılması mümkün değilse, suyu kullanmaya mani bir durumu varsa, soğuk ve benzeri sebeplerden dolayı suyu kullanmak sıhhatine zarar verecekse teyemmümü ederek ibadetini yerine getirir. Dinimiz kolaylık dinidir, teyemmümde bu kolaylıklardan biridir. Suyun bulunmamasında ki ölçü, kişinin bulunduğu yere 1,5 km. (1 mil) yakınlıkta suyun olmamasıdır. Bu mesafede su olduğu halde ulaşılması mümkün değilse, yine su yok hükmündedir.

Teyemmümün caiz olduğu yerleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Sudan en az bir mil uzaklıkta bulunmak.
2. Su kullanıldığında hastalığın artması.
3. Yakında su olduğu halde, başında düşman, yırtıcı hayvan veya benzeri bir tehlikenin bulunması.
4. Su kullanıldığı zaman kişinin susuz kalma tehlikesi varsa.
5. Yakında kuyu ve benzeri kaynaklar bulunur, fakat, suyu elde etmek için ilet, ip, kova, cereyan… gibi. şeyler yoksa.
6. Su, fiyatının iki katı veya daha fazla misli ile satılıyorsa, bu hallerde teyemmümde edip ibadet yapılabilir.

Teyemmümün Faydaları

Teyemmüm, su bulunmadığında cünüplük veya abdestsizlikten kurtulmak için başvurulan bir çaredir. Teyemmümle bir Müslüman, manevi bir pislik olan cünüplük veya abdestsizlikten kurtulduğuna inanır, kalbi mutmain olur ve huzurla ibadetini yapar. Teyemmüm insanlara Allah’ın tanıdığı bir kolaylıktır.

İlk bakışta teyemmümde maddi bir temizlik unsuru görülmemesine rağmen teyemmümde bu özellik de vardır. Çünkü toprak da su gibi bir temizlik aracıdır. Toprakta, pek çok mikrobu öldüren bir özellik vardır. Bu yönüyle toprak iyi bir dezenfektandır. Bu özelliğin istifade edilebilmesi için toprağın temiz olması gerekir. Zaten teyemmümle ilgili ayette bu durum apaçık bir şekilde belirtilir:

-Eğer hasta veya yolculukta bulunuyorsanız veya içinizden biri tuvaletten gelmişse veya kadınlara dokunmuş (cima etmiş) sanız ve bu hallerde su bulamamışsanız, o zaman temiz bir toprakla teyemmümünüzü edin, niyetle ondan yüzlerinize ve ellerinize vurun. Allah size bir güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz yapmak ve üzerinizde ki nimetini tamamlamak ister; belki böylece şükredersiniz.

Diğer taraftan toprak, cisimlerde meydana gelen elektriklenmeleri nötr hale getirir, onlardaki elektrik yükünü boşaltır. Çalışmak, yorulmak, stresler.. insan vücudunda çeşitli elektriklenmelere yol açar. Toprakla temas işte bu elektriklenmeyi de yok eder. Su bulamadığı zaman teyemmümü eden bir Müslüman böylece hem manevi, hem de maddi yönden temizlenmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın