Tevhid nedir Tevhidin Çeşitleri Nelerdir

yorumsuz
423 views
Tevhid nedir Tevhidin Çeşitleri Nelerdir

Tevhid nedir , ne demektir , tevhidin çeşitleri nelerdir kısaca açıklıyoruz. Tevhid hakkında kısa özet bilgiler veriyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı din kültürü kitabından alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Tevhid

Tevhid, Allah’ı Rubûbiyyeti’nde, Ulûhiyyeti’nde, isim ve sıfatlarında, Allah ve Rasûlu’ndan geldiği gibi kabullenerek birlemektir.

1.Delil: Allah şöyle buyurur:

‘Allah’a ibadet edin, ona hiçbir şeyi ortak koşmayın.’

Açıklaması : Ayet, Allah’a şirk koşmadan onu birleyerek ibadet etmemizi emretmektedir

2.Delil: ‘Abdullah b. ‘Abbâs radıya’llâhu ‘anhu’dan,Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

‘İnsanları kendisine çağıracağın ilk davet edeceğin şey; Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet etmeleri olsun.’

Açıklaması : Hadis, Allah’tan başka ilah olmadığına, ibadetin ona ait olduğuna, davetin ilk olarak Tevhid’e yapılması gerektiğine işaret eder.

 

Tevhidin Çeşitleri Nelerdir

Tevhid üç çeşittir. Müslüman mutlaka bu üç çeşidi ezberlemek ve manalarını bilmek zorundadır. Tevhid’i ve çeşitlerini bilmeyenler hakkında araştırma yapmayanlar hüsrana uğrarlar.

1-Rubûbiyyet Tevhidi.
2-Ulûhiyyet Tevhidi.
3-İsim ve Sıfatlar Tevhidi.

Rububiyyet Tevhidi ne demektir?

Allah’ın sıfatı olan Rubûbiyyet’in aslı rababe fiilinden gelir. Rab isminden alınarak Rubûbiyet denmiş ve sıfat olmuştur.

Manası ise; Allah’ı fiillerinde birlemektir. Yani Allah’ı, bütün (yaratma, öldürme, düzenleme, fayda verme, zararı def etme, yağmur yağdırma, rızık verme, tedbir, kaza ve kader gibi) fiillerinde birlemektir.

Uluhiyet Tevhidi ne demektir ?

Allah’ın Uluhiyet sıfatı, İlah isminden türemiştir. İlah mana olarak; itaat olunan mabûd zat demektir. Bu yüzden, her kalp ona tapmak, boyun eğmek, hükmüne uymak, mabûd edinmek zorundadır. Allah’tan başkasını mabûd/tapılan ilah edinmek şirktir.

Uluhiyet Tevhidi’nin anlamına gelince;Allah’ı ibadette birlemek demektir. Yani duada, kurbanda, secdede, kıyamda, namazda, korkuda, umutta, yardımda, tevekkülde yalnız Allah’a yönelmeli ve ibadeti yalnız Allah’a yapmalıdır.

İsim ve Sıfatlar Tevhidi ne demektir?

İsim ve Sıfatlar Tevhidi’ne gelince; Allah subhânehu ve te‘âlâ’yı, Kurân’ın ve Sahih Sünnet’in vasıflandırdığı gibi vasıflandırmaktır. Allah, zatını nasıl nitelendirmekteyse, sıfatlandırmaktaysa öylece vasıflandırmalı ve gerçek üzere, tevile, tecsime, temsile, ta’tile, tekyife, kaçmadan aynen istivâ, nuzûl, el ve diğer sıfatlarında olduğu gibi kemaline yaraşır tarzda kabul etmektir.

Yani; Allah zatına isim ve sıfat bakımından, ne ispat etmişse/layık görmüşse onu ispat etmek, yine Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem isim ve sıfat bakımından, Allah’a ne ispat etmişse onu ispat etmektir.

Tevhid nedir , tevhid çeşitleri nelerdir adlı konumuz burada sona ermiştir. Yazım hataları veya herhangi bir konuda düzeltme ve fikirleriniz için yorumlarınızı bekliyorum.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın