Tesbih Namazı ve Teheccüt Namazı Kısaca

yorumsuz
483 views
Tesbih Namazı ve Teheccüt Namazı Kısaca

Tesbih namazı ve Teheccüt namazı kaçar rekat olarak ve nasıl kılınır araştırınız adlı ödev kısa özet olarak hakkında bilgi veriyoruz. Din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı etkinlik ödevi cevabı , başka hiç bir yerde olmayan yeni ve özgün bilgiler ile paylaşıyoruz. Tek sayfa çıktı alabilir ödev için kullanabilirsin. Başlayalım.

Tesbih Namazı Kaçar Rekat ve Nasıl Kılınır

Bir insanın ömrü boyunca bir kere bile olsa kılması tavsiye edilen mendup bir namazdır.  Peygamber efendimiz tesbih namazı ile ilgili şöyle bir yorumda bulunmuştur. Peygamberimiz, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, “Tatavvu'”, 14, “Salât”, 303; Tirmizî, “Salât”, 350, “Vitr”, 19).

Tesbih namazı dört rek’at ‘ dır.

Nasıl Kılınır

Allah rızâsı için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani ‘Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber’ denilir.

Bu tesbih, rükûa varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rek’atta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rek’ata kalkılınca yine 15 kere tesbih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rek’at tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Aslolan herkesin bu namazı tek başına kılmasıdır. Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tesbih yapılmaz.

Teheccüt Namazı Kaçar Rekat ve Nasıl Kılınır

Teheccüt namazı , gece kılınan namazdır. Yatsı namazından sonra , kişinin kendi kararına bağlı olarak gece  istediği vakitte kılabilir. Nafile namazlardan birisidir.

Nasıl Kılınır

“Niyet ettim Allah(c.c) rızası için teheccüd namazı kılmaya” diye niyet edilir. 2 rekat, 4 rekat ve 8 rekat olarak kılabileceğiniz gibi nafile namaz olduğu için istediğiniz kadar kılabilirsiniz. 2 rekatta bir selam verilmesi daha uygundur. Her namazda olduğu gibi teheccüd namazına başlamadan öncede niyet etmemiz gerekmektedir. Eğer 2 rekattan daha fazla kılınacaksa ve her 2 rekatta selam vermek suretiyle kılınabilir. Eğer selam aralarında konuşma, yemek yeme gibi insani duygular yapılmamışsa tekrar niyet edilmesine gerek yokturdur. Ancak konuşmak, yemek yemek v.b gibi insani duygular yapılmışsa tekrar niyet edilmesi gerekmektedir.

Tesbih namazı ve Teheccüt namazı kaçar rekat olarak ve nasıl kılınır araştırınız adlı ödev burada sona ermiştir. Sitemizde tüm derslere ait ödevleri bulabilirsiniz. arama yapmanız yeterlidir. Başarılar dileriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın