Teravih Namazının Camilerde Kılınması Faydaları

yorumsuz
203 views
Teravih Namazının Camilerde Kılınması Faydaları

Teravih namazının camilerde kılınması ne gibi faydaları olabilir. Tartışınız adlı ödev için düzenlenmiştir. Teravih namazları neden camilerde ve cemaat ile kılınır. Hükmü nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Tek sayfa çıktı alabilir , ödev olarak kullanabilirsiniz. Kaynak olarak Diyanet işleri kullanılmıştır.

 

Teravih Namazı Neden Camilerde ve Cemaat ile Kılınır

Terviha kelimesi , sözlükte dinlendirmek anlamına gelir. Terviha kelimesinin çoğulu olan teravih, mübarek ramazan ayında , iftar yapıldıktan sonra , yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan namaza denir. Nafile namazıdır.Nafile namazları tek başına kılındığı zaman daha faziletli olur. Ancak teravih namazının cemaat ile birlikte kılınması Peygamber efendimizin teravih namazını cemaat ile birlikte kılmış olmasıdır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) Teravih namazını bir kaç defa cemaate kıldırmış , ancak daha sonra farz olur düşüncesiyle cemaate kıldırmaktan vazgfeçmiştir. ( Buhari, Salatut- Teravih, 1: Müslim, Salaatü- Müsafirin, 177)

Halk dağınık bir şekilde teravih namazı kılıyordu. Hz. Ömer halife olduktan sonra , bunu görüp , cemaat ile kılınmasının daha doğru olacağını düşünmüş ve sahabeyle istişare edip, teravih namazını cemaat ile kılınmasına başlanmıştır. Cemaat ile kılınmasının ardından halkın bundan memnun ve mutlu kaldığınu görünce , ne güzel bir adet oldu diyerek Hz. Ömer kendi memnuniyetini de bildirmiştir. (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1).

Hz. Ali de, bu uygulama sebebiyle “Ömer mescitlerimizi teravihin feyziyle nurlandırdığı gibi, Allah da Ömer’in kabrini öyle nurlandırsın.” (Müttakî, Kenzü’l-ummâl, XII, 576) diye dua etmiştir.
Kadınların namazlarını evlerinde kılmaları daha faziletli ise de farz namazları ve teravih namazını gerekli hassasiyeti göstermeleri kaydıyla camide cemaatle kılmalarında da bir sakınca yoktur. (Zeylaî, Tebyîn, I, 139, 168; İbn Nüceym, el-Bahr, I, 380).

Teravih namazı, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden başlayarak günümüze kadar cemaatle yirmi rekât olarak kılınmıştır. Sahabeden kimse buna itiraz etmemiş ve âlimler tarafından da bu şekilde kabul edilmiştir. Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde teravih namazı cemaatle 20 rekât olarak kılınmaktadır.

Bununla birlikte şunu da ifade etmek gerekir ki, teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Teravih namazının camilerde kılınmasının ne gibi faydaları olabilir adlı konu burada sona ermiştir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın