Tekke Ve Zaviyelerin Kapatılması Kısaca

yorumsuz
622 views
Tekke Ve Zaviyelerin Kapatılması Kısaca

 

Bu yazımızda tekke ve zaviyelerin kapatılması hakkında kısa bilgi veriyoruz. Kanunu hakkında kısaca özet kütüphane kaynakçalı konu anlatımı paylaşıyoruz. Ödeviniz için ya da sınava hazırlık için kullanabilirsiniz. Şimdiden başarılar.

 

 

 

 

Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması (30 Kasım 1925)

Ne Zaman Kapatıldı: 30 Kasım 1925’te çıkarılan bir kanunla, herhangi bir yolla kurulmuş olan bütün tekkeler ve zaviyeler kapatılmıştır.

Tekkeler Ve Zaviyeler Nedir: İslam’daki çeşitli dinsel düşünce akımları yandaşlarının toplandığı yerler idi. Bu yerler, Tanrıya ulaşma konusunda nasıl yol izleneceğinden, nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağına kadar pek çok konuda çıkarmalarda bulunurlardı.

Neden Kapatıldı: Tekke ya da zaviyelerin şeyhleri çok büyük saygı görürler, müritleri tarafından el üstünde tutulurlardı. Mistisizme bağlı olarak müritlerin, dünyadan el etek çekmeleri ve yalnızca öteki dünyayı düşünmeye azmettirilmesi, bu kurumların pratik yanının olmaması anlamına gelmekteydi. Bu insanlar üretmeyen, düşünmeyen, sorgulamayan toplulukları ifade etmekteydi.Bundan başka belki en büyük zararı, İslam inanışı içerisinde farklılaşmalar yaratması ve İslam birliğini bozmalarıdır ki, bu durumun Türk toplumu üzerinde yarattığı deformasyon, bundan sonra yaratacaklarının bir göstergesi niteliğindedir.. Tekke ve zaviyelerde insan vicdanına baskı yapıldığından dolayı laik bir devlet anlayışıyla bağdaşmaz olması bu kuruluşların kapatılması için yeterli nedeni oluşturmuştur.

Tekkeler ve Zaviyelerin Kapatılmasının Sonucu : Aynı kanunla o güne kadar kullanılan “şeyhlik, dervişlik, seyitlik, dedelik, çelebilik, emirlik, naiplik. Halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, muskacılık” gibi unvanlar ve kavramlar kaldırılmıştır. Yine tarikat üyelerinin giydikleri elbiseler de yasaklanmıştır. Bu kanun vatandaş ile Tanrının arasına giren sömürücülerin işlerine son verdiği, vicdanlara yapılan dinsel baskıyı ortadan kaldırdığı için laikliğin, laik devlet, laik hukuk anlayışlarının temellerinden birisi olmuştur.

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın