Tbmm karşı çıkarılan isyanlar nedenleri

yorumsuz
357 views
Tbmm karşı çıkarılan isyanlar nedenleri

TBMM ye karşı çıkarılan isyanlar nelerdir kısaca , çıkan isyanların nedenleri nelerdir , TBMM’ne yapılan isyanlar ve sonuçları kısa özet konu anlatımı ve ödev için düzenlenmiş bilgiler. Kütüphane kaynakçalı güncel bilgilerdir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

TBMM ye karşı çıkarılan isyanlar

İSTANBUL HÜKÜMETİNCE ÇIKARILAN İSYANLAR
►Hilafet Ordusu İsyanı (Kuvayi İnzibatiye)
►Ahmet Aznavur İsyanı

ESKİ KUVAYİ MİLLİYECİLERİN ÇIKARDIĞI İSYANLAR
►Çerkez Ethem İsyanı
►Demirci Mehmet Efe İsyanı

AZINLIKLARIN ÇIKARDIĞI İSYANLAR
►Rum İsyanı
►Ermeni İsyanı

İSTANBUL HÜKÜMETİ VE İTİLAF DEVLETLERİNCE ÇIKARILAN İSYANLAR

►Bolu-Düzce, Hendek, Adapazarı İsyanları
►Yozgat İsyanı
►Afyon İsyanı
►Konya İsyanı
►Milli Aşireti İsyanı
►Koçkiri İsyanı
►Şeyh Recep İsyanı
►Şeyh Eşref İsyanı
►Ali Batı İsyanı
►Cemil Çeto İsyanı

TBMM ye karşı çıkarılan isyanların nedenleri

►Kuvayi milliye şeflerinin disiplinsiz hareketleri
►İngiltere’nin boğazlarda etkin olmak istemesi
►Azınlıkların devlet kurmayı amaçlamaları
►Bazı çevrelerin manda ve himaye fikrini savunması
►Bazı kuvayı milliye şeflerinin düzenli orduya katılmak istememesi
►İstanbul Hükümetinin halkın üzerinde etkin olmak için halkı kışkırtması
►Askerlikten firar edenlerin otorite boşluğundan yararlanmak istemeleri
►Osmanlı Hükümetinin Milli Mücadelecileri, Bolşevik ve İttihatçı diye tanıtması
►İtilaf Devletlerinin Milli Mücadelecileri, padişah karşıtı gibi göstermesi

İSTANBUL HÜKÜMETİ TARAFINDAN ÇIKARILAN İSYANLAR

Hilafet Ordusu İsyanı

Kuvay-ı Milliye İzmit ve çevresine kadar olan bölgeyi kontrollerinde tutuyordu. Buralarda Kuvay-ı Milliye’nin olması İngilizlerin işine gelmiyordu. Onlar açısından boğazlar tehlikeye düşüyordu. İngilizler her tarafta düzeni ve güvenliği sağlamak için İstanbul Hükümeti’ne Kuvay-ı İnzibatiye adıyla bir ordu kurdurdular. Bu orduyu saraya bağlı paşalar yönetiyordu. Bu ordu her yönüyle Kuvay-ı Milliye birliklerinden üstündü. Gevye’ye saldıran ve halkı kışkırtan Kuvay-ı İnzibatiye’ye karşı Kuvay-ı Milliye birlikleri büyük bir başarı kazandılar. Ali Fuat Paşa’nın orduyu ustaca yönetmesi başarılı olunmasında etkili oldu.

Ahmet Anzavur İsyanı

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı günlerde Osmanlı Padişahının ve İngilizler’in kışkırtmaları ve teşviki ile Milli kuvvetleri yok etmek için hilafet ordusu adı ile kurulan Kuvva-i İnzibatiye tarafından çıkarılan ayaklanmalardır. (Birincisi: 1 Ekim 1919-25 Kasım 1919,ikincisi:16 Şubat 1920-16 Nisan 1920) Anzavur halkın huzursuzluğundan faydalanarak Çerkes köylerinde Milli teşkilatı kötüleyici konuşmalar yapmaya başladı. Bu kışkırtma üzerine Pomaklardan Gavur İmam ve Şah İsmail etrafına topladıkları kuvvetlerle Anzavur’un yanın gelmişlerdir.

Anzavur’da topladıkları adamları Gavur İmam’a bırakarak Yeniceye hareket eder. Bu sırada gerek İngilizlerin ve gerekse saray Anzavur’a ulaştırılmak üzere, birçok silah, cephane ve parayı hep birlikte İstanbul’dan yola çıkardılar. Bu suretle İstanbul hükümetinden para yardımı alan Anzavur arkadaşları ile Biga ve Gönen ilçelerini ele geçirmek için plan hazırlamaya başlamışlardır. Durumu haber alan Ankara Hükümeti, Süleyman ve Rahmi Bey’in Kumandasındaki kuvvetler ile,Biga’ya doğru yola çıkmışlardır.

14.Kolordu komutanı Yusuf İzzettin Paşa, bütün milis kuvvetlerinin Balıkesir’de toplanmasını emretmiştir. Bu sırada Biga’yı yağmalayan Anzavur Ahmet, Balıkesir’den Susurluk ve Gönen yönüne geçmiştir.16 Nisan 1920’de Anazavur kuvvetleri Susurluk’un güneyindeki Yahya köyde sıkıştırılmış ve yapılan çarpışmada bozguna uğratılmıştır. Bu yenilgi üzerine Anzavur Ahmet, Önce Karabiga’ya sonra da deniz yolu ile İstanbul’a kaçarak canını kurtarılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın