Tavşan ve Arkadaşları Masalı – La fontaine

yorumsuz
875 views
Tavşan ve Arkadaşları Masalı – La fontaine

Tavşan ve Arkadaşları masalı özet olarak paylaşıyoruz. La Fontaine masalları serisi Tavşan ve arkadaşları Masalı kısaca ana fikri ile beraber . Başka yerde bulamazsınız. Ödev için kullanabilirsiniz. 2 Sayfa çıktı alacak şekilde düzenlendi. Başlayalım. Aşağı Kaydır.

 

 

Tavşan ve Arkadaşları – La Fontaine Masalları

Ormanda yaşayan bir tavşan vardı. Bu tavşan çok geveze, gördüğü herkesle konuşan, anlarla hemen ahbap olduğunu sanan bir tavşandı. Ormandaki bütün dört ayaklı hayvanlar beni çok seviyorlar; diye düşünüyordu. Bütün hayvanlarla aynı derecede arkadaştı.

Günlerden bir gün ormana avcılar geldi. Tavşan tehlikeyi sezmişti. Hemen gizli bir köşeye saklandı. Avcılar kendini görmemişti. Ormanın derinliklerinde avlarını arıyorlardı. Fakat av köpekleri tavşanın kokusunu almışlardı. Az sonra hepsi birlikte peşine düşmüşlerdi. Tavşan ne etse, ne etse köpeklerden kurtulamıyordu.

En iyisi arkadaşlarımdan yardım isteyeyim, diye düşündü. İlk aklına at geldi. At çak hızlı koşabilirdi. Üstelik kendisini sırtına alıp buralardan uzaklaştırabilirdi. Tavşan bu düşüncelerle atın yanına gitti:

-Sevgili arkadaşım. Av köpekleri peşimde. Neredeyse burada olurlar. Senden bir ricam var. Beni sırtına alıp buralardan uzaklara götürür müsün?

At üzgün bir sesle:

-Tavşancık sana yardım etmeyi çak isterdim. Fakat öncelikle sahibimin bana verdiği işleri yapmak zorundayım. Sana yardım edemediğim için çak özür dilerim; demiş.

Tavşan eli boş atın yanından uzaklaşmış. Olsun atın işi varmış. Fakat diğer arkadaşlarımın bana yardım edeceğinden adım gibi eminim. Bunun üzerinde çayırda atlayan öküzün yanına gitmiş. Öküz sivri boynuzları ile beni köpeklerden korur diye düşünüyormuş. Derdini ata anlattığı gibi öküze de anlatmış. Ondan da yardım istemiş.

Öküz:

-Tavşan kardeş sana yardım edemeyeceğim için çak üzgünüm. Çünkü az sonra güzeller güzeli bir inekle randevum var. Fakat bence keçiye git. Eminim keçi sana yardım edecektir.

Tavşan ve Arkadaşları Masalı ikinci Bölüm

Tavşan ümitle keçinin yanına gitmiş. Fakat keçi de yardımcı olmamak için bin dereden su getiriyormuş:

-Tavşan kardeş, benim sırtım kaya gibi serttir. Şimdi seni sırtıma alırsam o nazik bedenin zarar görür. Bu nedenle kusura bakma. Sana yardımcı olamayacağım.

Tavşanın ümitleri burada da boşa çıkmış. Son bir çare kaça gitmiş. Çarçabuk derdini anlatmış. Yardım edip edemeyeceğini sormuş. Koç telaşlı bir şekilde:

-Ne mümkün tavşan kardeş. Sen herhalde bilmiyorsun. Köpekler tavşanlar kadar, koçları da afiyetle yerlermiş …

Çaresiz kalan tavşan, denize düşenin yılana sarıldığı gibi önüne gelenden yardım istiyormuş. Yolda gördüğü buzağıdan da yardım istemiş. Fakat buzağı daha çok küçük olduğunu bahane etmiş.

Tavşan böyle dalaşıp dururken tavşanlar da kokudan tavşanı bulmuşlar. Şimdi seni yakaladık, demişler. Tavşan başka şansı kalmadığını görünce tabanları yağlamış. Şans eseri av köpeklerinin elinden kurtulmuş.

Tavşan ve arkadaşları masalı Ana Fikri

Eğer çok arkadaşımız olursa hiç dostumuz olmaz. Her şeyin az olanı güzeldir.

Not: Bir sonraki masala geçmek için buraya tıklayın.  La Fontaine Masalları Serçe ile Kedi Masalı

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın