Tarım Alanındaki Gelişmeler nelerdir kısaca

yorumsuz
513 views
Tarım Alanındaki Gelişmeler nelerdir kısaca

 

Bu yazımızda Sosyal bilgiler ve İnkılap Tarihi konusu Atatürk zamanında yapılan tarım alanındaki gelişmeler nelerdir kısa maddeler halinde kütüphaneli kaynakçalı bilgilerle kısaca özet olarak paylaşıyoruz ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almaya uygundur kullanabilirsiniz.

 

 

 

Tarım Alanındaki Gelişmeler

1. Aşar vergisinin kaldırılması çok cesur bir adım idi. Zira bu verginin kaldırılması İle devlet gelirlerinin yaklaşık % 30’undan vazgeçmiş oluyordu. İşte bu durum Türk Devrim hareketinin her şeyden önce insanı merkez alan, hümanist bir hareket olduğunu göstermektedir.

2. Çiftçiye kredi, tohumluk, alet yardımında bulunularak üretim artışının sağlanması çalışmaları.

3. 17 Haziran 1927’de “Ziraat Tedrisatının Islahına İlişkin Kanun” kabul edilerek bu kanun doğrultusunda “Yüksek Ziraat ve Yüksek Baytar Mektepleri ve Enstitüleri’’ kurulmuştur. Bu okullarda ders vermek üzere 74 ziraatçı yurt dışına eğitime gönderilmiştir.

4. 1929 yılında “Zirai Kredi Kooperatifleri Kanunu” ile bir yıl içerisinde ülke çapında 572 kooperatif kurularak, çiftçiyi güçlendirme çabaları gerçekleştirilmiştir.

5. 8 Haziran 1929 yılında ‘Topraksız Çiftçiye Toprak Verilmesi Kanunu’ çıkarılmış ancak bu toprak reformu geniş çaplı bir uygulama alanı bulamamıştır.

6. 1930 yılında “Tohumlukların Gümrük Vergisinden Muaf Olduğuna Dair Kanun”çıkarılmıştır.

Not:Tarım sektöründeki bu gelişmeler bize Osmanlı Devleti’nden gelen bir durumun yani tarımın ekonomide yine önemli bir alan olmasının hala devam ettiğini göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın