Tarih öncesi Devirler Kısaca

yorumsuz
303 views
Tarih öncesi Devirler Kısaca

Tarih öncesi devirler hakkında bilgi kısaca paylaşıyoruz.  Kronolojik sıralaması , Tarih öncesi devirler ve özellikleri kısa özet maddeler halinde açıklıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan toplanmıştır. Güncel ve yenidir tek sayfa çıktı alabilir , ödev için kullanabilirsin. Başlayalım.

 

Tarih öncesi devirler hakkında bilgi

Dünya üzerinde ilk hayat belirtileri 280 milyon yıl öncesinde görülür. Bunun 150 milyon yılı birinci zaman, 100 milyon yılı da ikinci zamandır. Sürüngenlerin ortaya çıktığı ikinci zamanı üçüncü zaman ve son olarak da insanın var olduğu dördüncü zaman izler. Neandertal insanı dördüncü zamanın son yarım milyon yılı içerisinde ortaya çıkmıştır. Bu 500 bin yılın sadece 5000 yılı tarih çağları içerisine girer.

MÖ 150 000 – 60 000 aralığında Neandertal insanı yaşamıştır. Bilinen en eski resim çizimleri de Neandertallere aittir. İspanya’daki La Pasiega mağarasında bulunan çizimler 64.800 yıl öncesine aittir. M.Ö. 60 000’de Neandertal insanının soyu tükenerek yerini Homosapiens’e (Cre-magnon) bırakır. Homo-Sapiens buzulların erimesiyle birlikte doğudan gelerek Orta Avrupa’ya yayılmıştır. 6 çeşit tarih öncesi devirler bulunmaktadır.

Tarih Devirleri kronolojik olarak aşağıda görüldüğü gibi sıralanır:

1.Eski Taş Çağı / Yontma Taş / Paleolitik M.Ö. 1.000.000 – 12.000
2.Orta Taş Çağı / Mezolitik M.Ö. 12 000 – 5800
3.Yeni Taş Çağı / Cilalı Taş / Neolitik / M.Ö. MÖ 5800 – 4800
4.Bakır Taş Çağı / Kalkolitik M.Ö. 4800 – 3000
5.Tunç Çağı M.Ö. 3000 – 1200
6.Demir Çağı M.Ö. 1300 – 600

Adına sanat diyelim ya da demeyelim bugün, ilkinsanın mağara duvarlarına yaptığı zengin bir resim koleksiyonuna sahibiz. Resimler sanki günümüze aitmişçesine üstün bir kabiliyeti sergilemekte (resim 4). Henüz kendisine bir konuşma dili dahi oluşturmamış, kaba sesler çıkararak iletişim kuran, hayvan postları giyen, yemeğini elleriyle yiyen, her türlü teknikten yabancı bir halde yaşamını sürdüren bu ilkel insanın nasıl olup da bu denli aslına sadık oran, form ve tonlarda bir doğa yanılsaması yaratabilmiş olduğu halen gizemini korumaktadır.

Gerçekten de ilk mağara resimleri gün yüzüne çıkartıldığında bu resimlerin binlerce yıl önce yapılmış olduğuna kimse inanmamıştı. Öyle ki resimlerin, bulan arkeolog tarafından bizzat çizildiği iddia edilmiş ve bu kişi şarlatanlıkla suçlanmıştı. Yapılan karbon testleriyle resimlerin binlerce yıl öncesine ait olduğu ispatlandı. Bazı sanat tarihçisi ve antropologlar, buzul çağı insanının doğayı gözlem kabiliyetini bu insanların avcı olmalarından kaynaklanan üstün gözlem yetenekleri ile açıklamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın