Tanburi Cemil Bey Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
1.758 views
Tanburi Cemil Bey Kimdir Kısaca Hayatı

 

Bu yazımızda meşhur Tamburi Cemil Bey kimdir , kısaca hayatı nasıldır , hakkında kısa bilgi ve bilgiler vereceğiz.  Araştırma ödeviniz için mi geldiniz yoksa gelecek derse hazırlık ödevi mi? Her türlü olur hadi şimdi Tamburi Cemil Beyi kısaca tanıyalım.

 

 

 

 

 

Tanburi Cemil Bey

Tamburi Cemil Bey, 1873’te Fatih’in Molla Gürani Mahallesi’nde doğmuştur. Cemil Bey hakkında yapılmış akademik araştırmalar ve tezlerde ise, genellikle tanbur icrasından ve tavrından yola çıkılarak tanbur ve ud metotları için ön çalışmalar niteliğinde yapılmış analizler yer almaktadır. Kemençe icrası ve tavrına yönelik analizler ise, kısıtlı sayıda örneklerin incelenmesiyle yetersiz kalmış, günümüze kadar henüz tamamlanamamıştır.

 

Türk Makam Müziği’nin geleneksel eğitim sistemi ile, geleneksel nota yazım tekniklerinin birbirlerinden bağımsız hareket etmeleri sonucunda doğan müzikteki uyumsuz ilerleme, günümüzde
birçok alanda sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Tanburi Cemil Bey’in kemençe icrası ile, ulaşılabilinen ilk nota edisyonları (iskender, 1938) karşılatırıldığında, eserlere ait pek çok farklılık tespit edilmiştir.  Usta sanatçının özellikle, taş plaklara yaptığı taksim kayıtları, makam, üslup ve tavır açısından büyük önem taşıyor. Türk musikisine yeni bir üslup getiren sanatçı, tek başına halka açık konser veren ilk Türk musikisi sanatkarı olarak da tarihe adını yazdırdı.

 

Güzel yazı yazmasıyla da tanınan usta ismin, 1901’de Arap harfleriyle ve batı notasıyla yazdığı “Rehberi Musiki” kitabı, daha sonra Türk alfabesiyle yeniden okuyucuyla buluşturuldu. Cemil Bey, ömrünün son yıllarında evinin bahçesinde bulunan ve “uzletgah” dediği ayrı bir evde yaşamaya başladı. Sanatçı, 9 Temmuz 1916’da 43 yaşındayken hayata veda etti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın