Talas Savaşı – Muharebesi kısaca

yorumsuz
414 views
Talas Savaşı – Muharebesi kısaca

Talas savaşı hakkında kısa bilgi veriyoruz . Talas muharebesi ne zaman oldu , neden oldu , kimler arasında oldu kısa özet konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek başlıkta toplanmıştır. Ödev için kullanabilirsin. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

Talas Savaşı – Muhaberesi ve Türkler açısından önemi

Talas muharebesi, Türk tarihinin yaklaşık orta noktasında. Türklerin Çinlilerden uzaklaştığı ve Araplar’ın Doğu’ya getirmekte oldukları islamiyet’e yaklaşmaya başladıkları bir hat üzerinde oluşmuştur. Üçüncü olay olay, bir yönü ile de Çinlilerin Orta Asya’nın batısından, Maveraünnehir’den çıkartılmasını ve Doğu Türkistan taraflarına çekilmesini de içeren bir olaydır. Mayıs 751 yılında başlamış beş ay kadar sürmüş eylül 751 tarihinde savaş sonuçlanmıştır.

Talas muharebesinden önceki süreç içerisinde, Karluklar zamanında Balkaş Gölü taraflarından güneye, Talas vadisine inen Türkler, burada Çinlilere karşı yapılan bir muharebede Arapların tarafında yer almışlardır. Buna rağmen, aynı süreç boyunca Maveraünnehir’de bulunan Araplar ile Türklerin ilişkileri pek de dostane değildi. Arap Emevi milliyetçiliğinin dorukta olduğu bir dönem yaşanmaktaydı. Ancak, ipek Yolu üzerindeki Türk-Çin ilişkileri buna nazaran daha da gergin bir nitelik taşıyordu.

Bu iki sıkıntı arasında bir tercih yapmak zorunda kalan Türkler her şeye rağmen ezeli hasımları olan Çinlilere karşı Arapların yanında yer alacaklardı. Çünkü yüzyıllardan beri kendilerini bunaltan Çin baskısından kurtulma amacı öne çıkmıştı. Diğer yandan henüz yüz yaşında olan bir dine karşı duydukları ilgi ve kimilerinde geliş­mekte olan yakınlık da bu tercihte rol oynamıştır.

Talas muharebesinde Çinlilerin batıya ilerleyişi durdurulmuştur. İpek Yolu’nun büyük bölümü İslam güçlerinin kontrolü altına geçmiş. İslamiyet de Doğu Türkistan ve Çin’e doğru, az da olsa bir yayılma göstermiştir. Türkler ise bu olayla birlikte batıya doğru büyük yürüyüşlerine başlamışlardır. · Talas muharebesi sadece Türkler için değil Çinliler ve Arap-islam tarihi için de bir dönüm noktasıdır.

Talas savaşı hakkında kısa bilgi burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın