Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti

yorumsuz
901 views
Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti

 

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti kısaca paylaşıyorum. Şemsettin Sami eseri olan Talat ve Fitnat’ın Aşkları farklı ismiyle de bilinen romanı için hazırlanmıştır. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlerle paylaştım. Başka yerde bulamazsınız. Başlayalım

 

 

 

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti

Fitnat çocuk yaşlardan beri zorluklar çeken birisidir ve üvey baba elinde büyümüştür. Çünkü annesi Zekiye Hanım kendisine gebe iken, babası karısından ayrılmıştır ve Fitnat öz babasından ayrı kalmıştır. Annesi bir başkasıyla (Hacı Mustafa) evlenmiştir. Birkaç yıl sonra da ölmüştür Tal’at da küçük yaşta babasından öksüz kalmış, annesinin (Saliha Hanım) elinde büyümüştür.

Daireye gidip gelirken, Hacı Mustafa’nın dükkanına uğrar. Dükkanın üstündeki evin cumbasında Fitnat’ı görür, aşık olur. Kız da ona tutulur. Hacı, kızı hiç sokağa bırakmadığından, Tal’at çarşaf giyerek eve girer. Fitnat’la tanışıp konuşur. Fakat, bir süre sonra, Hacı, kızı Ali Bey adında bir zenginle evlendirir. Fitnat kocasına teslim olmaz. Bir çakıyla kendini öldürür. Ali Bey, kızın boynuna annesinin muska diye taktığı mektubu okuyunca, onun öz kızı olduğunu anlar. Çıldırır ve altı ay içinde ölür. Durumu öğrenen Tal’at da üzüntüden ölür.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti Konusu

Duygusal bir romandır , sonu kötü sonla bitmektedir. Aslında halen günümüzde devam eden görücü usulü evlenmeye benzer şekilde görmeden evlendirme konusu da işlenmiştir. Olayların kuruluşunda tesadüf teması işlenmiştir. Yazar kendi kişiliğini gizlememiş , okuyucularına aralarda seslenmiştir.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti Ana Fikri

Gerçekçi bir duygusal anlatım ile insanlara hayatın sandığımızdan daha zor olduğunu , ne oldum değil ne olacağım sözünü aşılayan , bizler istemesek bile kader önümüze nasıl bir hayat çıkartırsa onu yaşamak zorunda kalacağımızı ancak değiştirmek için de fırsatlar bulacağımızı anlatan bir romandır.

 

Not : Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı yazarını merak ediyor musunuz? Eğer merak ediyorsanız bu güzel romanı yazan yazarın Şemsettin Sami hayatı hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın. Şemsettin Sami Kısaca Hayatı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın