Sürgün roman özeti farklı

yorumsuz
412 views
Sürgün roman özeti farklı

 

Sürgün roman özeti farklı ve yeni olarak sadece bizde. Refik Halit Karay eseri olan Sürgün romanı özet olarak kısa ve öz bilgilerle paylaşıyorum. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Sürgün Roman özeti

Alaydan yetişme yüzbaşı Hilmi Efendiyi önce emekliye ayırırlar, ardından Beyrut’a sürgün ederler. Vaktiyle Siyasi’ bir komiserle tartışmıştır. Bu kötü yürekli ve kıskanç adam yükselip de zenginleşince, Hilmi Efendi’den öcünü alır: Mevkisini kullanarak onu sürgün ettirir Hilmi Efendi, Beyrut’ta bir süre şaşkın şaşkın dolaşır. Ne iş tutacağını bilemez. Aklı hep İstanbul’da karısı ile kızındadır. Bunalımlı bir gününde eski tanıdığı Çopur Abdi’yle karşılaşır. Abdi onu, kendisinin kaldığı bir medreseye yerleştirir. Medresede başka sürgünlerle tanışır. Gazoz satıcılığı yaparak geçimini sağlar. Bir süre sonra medrese arkadaşlarıyla politika tartışmalarına girer. Kavga ederek oradan ayrılır. Bogos Ağa adlı İstanbullu bir Ermeni’nin yardımıyla rençberliğe başlar. Fakat sinirleri günden güne bozulur. Bu yüzden hiçbir işte dikiş tutturamaz.

Bu arada İstanbul’dan Kâni adında birinden para gelir. Hilmi Efendi şaşırır. Mektupla karısından sorar, çünkü bu isimde birini tanımamaktadır. Gelen cevaptan kesin bir şey öğrenemez. iyice sıkıldığını anlayan Bogos, onu Osmanlı Şehzadesi Kemalettin Bey’le tanıştırır, konağında vekil harçlığa yerleştirir. Kemalettin Bey çok zengindir. Ama başıboş ve eli açıktır. Savurganlığı yüzünden bir gün iflas eder, ailesiyle Mısır’a kaçar. Hilmi Efendi, aç kalmamak için, yine iş arar. Şam’a geçer. Orada da kendisi gibi işsiz sürgünler vardır. Gözlüklü İhsan adlı biriyle arkadaş olur. İhsan bir gizli haber alma örgütüne görevlidir. Hilmi Efendi epeydir karısından haber alamamaktadır. İhsan’dan yardım ister. Birkaç gün sonra İhsan durumu öğrenir:

Sürgün Roman özeti devamı

Hilmi Efendinin karısı Tevhide Hanım, Doğu Karahisar’a gitmiştir. Kızı Seher ise Kani adında bir gezgin tiyatrocu ile metres oturmaktadır. Hilmi Efendi bunu duyunca .yıkılır, günlerce kendine gelemez. Birdenbire yaşlanır Eski bir Osmanlı Şehzadesi onu Hindistan’a götürür, kendisine yaver yapar. Gel gelelim, bu iş de Hilmi Efendiyi avutmaz. Ayrılarak Suriye’ye gider. Orada İrfan Bey’le arkadaş olur. Kısa zamanda birbirlerini severler. Aile durumlarını birbirlerine anlatarak dertleşirler. İşlerini yoluna koymak üzere İrfan Bey Halep’e gider. Eğlenceyi sevdiğinden bir gece kulübüne girer. Orada şarkıcı Nevber’le tanışır. Sevişirler. Günden güne onunla ilişkisini sıklaştırır. Bir gün kadın ona yaşamını anlatır. İrfan Bey onun Hilmi Efendinin kızı Seher olduğunu anlar. Bu durumdan utanç ve üzüntü duyar.

Hilmi Efendinin de Halep’e geleceğini düşününce telaşlanır. Hemen yol hazırlığını yaparak İstanbul’a kaçar Hilmi Efendi ise Suriyeli bir devlet adamının yardımıyla Şam’dan Halep’e gelir. Orada bir tanıdıktan İrfan Bey’in serüvenini öğrenir. Arkadaşını baştan çıkaran kadını merak eder. Zengin bir grupla eğlence yerine gider. Oyuncu Nevber sahneye çıkar. Hilmi Efendi kızını görünce yere yıkılır. Programı bitince Hilmi Efendinin birlikte geldiği zengin adamın yanına varır. Onun konuğu olur. Otele giderler. Bol bol içip eğlenirler. Nevber bir odada sevinçle şarkı söylerken, babası öbür odada sessizce can verir. Sürgün roman özeti burada bitmiştir.

Sürgün Roman özeti Konusu ve Ana Fikri

Sürgün romanı gerçekten Türk romancılığının başarılı öykülerinden biridir.  Kısaca bahsetmek gerekirse Osmanlı sultanlarının , çocuklarının yurt dışına sürülmesi ile alakalıdır. Bir macera bir hayat hikayesi anlatmaktadır.

 

Not: Bu güzel Sürgün romanı kim yazdı biliyor musunuz. Hakkında kısa da olsa bilgi edinmek isterseniz. Sizler için kısa bir şekilde paylaştık. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Refik Halit Karay hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın