Sultan Abdülaziz Kimdir Kısaca

yorumsuz
388 views
Sultan Abdülaziz Kimdir Kısaca

Sultan Abdülaziz kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Ödev için Sultan Abdülaziz biyografisi , yaşamı , kariyeri , tarihi kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Ödev için kullanabilir , tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmış güncel doğru bilgilerdir. Başlıyoruz

 

Sultan Abdülaziz

Osmanlı padişahlarının otuz ikincisi ve İslam halifelerinin doksan yedincisi. Sultan İkinci Mahmut’un ikinci oğludur. Annesi Pertevniyal Valide Sultan’dır. Sultan Abdülmecid Han’ın kardeşi olarak 1830 senesi Şubat ayının yedinci gecesi doğdu. Ağabeyine nazaran daha gürbüz ve gösterişli bir bünyeye sahip olan Abdülaziz’e küçük yaşından itibaren din ve fen ilimleri öğretmesi için, zamanın âlimlerinden Hasan Fehmi Efendi vazifelendirildi. Zeki ve akıllı olan şehzade Abdülaziz, kısa zamanda Arapça, Farsça ve dini bilgileri çok iyi bir şekilde öğrendi. Boş zamanlarında dedeleri gibi ata binmeyi, kılıç kullanmayı, güreş tutmayı, cirit atmayı, zamanın bütün silahlarını en iyi şekilde kullanmayı öğrendi.

Sultan Abdülmecid Han’ın 25 Haziran 1861’de ölümü üzerine Abdülaziz Han tahta çıktı. Bu sırada Osmanlı Devleti’nin durumu son derece karışıktı. Mali sıkıntı son haddinde olup, Karadağ’da çıkan isyan Sırplarla savaşa yol açacak durumda idi. Hersek eyaletinde de büyük bir karışıklık hüküm sürüyordu. Sultan Abdülaziz şunları söyledi:

“Halkımın, huzur ve mutluluğu en büyük emelimdir. Onların canları, malları ve namusları kanunlarımızla teminat altındadır, korunacaktır. Allah-ü Teala’nın emirlerinin yapılmasına, yasaklarından kaçınılmasına çalışılacaktır. Hepimizin saadeti, selamet ve kurtuluşu bundadır. Bu sebeple İslamiyet’in emirlerinin yapılması, kat’i olarak dileğimizdir. Mevcut kanunlara herkes uyacaktır. Uyanlar mükafatlandırılacak, uymayanlar cezalandırılacaktır.

Sultan Abdülaziz hakkında en çok çürütme yapılan padişahların başında gelmiştir. Cumhuriyet tarihçilerinin çoğunluğu onu koç, horoz dövüştüren, bir oturuşta bir kuzu yiyen, önüne gelenle güreş tutan kaba saba birisi olarak göstermekte ısrarlı olmuşlardır.

Oysaki Sultan Abdülaziz sağlıklı, görkemli hatta oldukça heybetli bir fiziki yapıya sahiptir. Bunların yanında Akşehirli Hasan Efendi’den gramer ve Arapça dersleri alarak son derece iyi yetiştiği, oldukça edebi nitelikte şiirler yazdığı, dindar yapıda olup devamlı olarak ibadetlerini yerine getirdiği bilinmektedir.

Sultan Abdülaziz Hakkında Bilgi – Ekstra

Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan’dır. 1829 yılında Padişah II. Mahmut ile evlenmiş, 1831 yılında Abdülaziz’i doğmuştur. Oğlunun 25 Haziran 1861 yılında tahta geçmesiyle Valide Sultan olmuştur. Hayır hasenatı, kimsesiz çocuklara sahip çıkması ve yardımseverliği ile ünlüdür. Aksaray’da meydanda görülen görkemli Valide Sultan Camisi ve Külliyesi, Pertevniyal semtindeki okulu ve eklerini yaptıran O’dur. İstanbul’da beş sebil ve dört çeşmenin banisidir.

Şebinkarahisar’da üç çeşme, Konya’da Aziziye Camisini, Adana’da bir cami yaptırmıştır. Maalesef oğlu Abdülaziz’in darbeyle tahttan indirilmesine ve daha sonrada öldürülmesine tanıklık etmiş, darbe sırasında hakaret görmüş son yıllarını acı içinde beddua ederek tamamlamıştır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın