Suçumuz insan olmak özeti Farklı

yorumsuz
344 views
Suçumuz insan olmak özeti Farklı

 

Suçumuz insan olmak özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Oktay Akbal kitabı Suçumuz insan olmak romanı özet konusu ve ana fikri tek başlık altında sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde bulamazsınız. Başlayalım. Aşağı kaydır.

 

 

 

Suçumuz insan olmak özeti

Nuri Kayalı, Ankara’da Maliye Bakanlığında küçük bir memurdur. Evlidir. İki çocuğu vardır. Maaşı azdır. Bu yüzden karısı Selmin’le sık sık tartışırlar Bir gün Nuri yine yorgun ve bıkkın olarak işe gider. Köşedeki evin bodrum katına gözü ilişir. içerideki kadınla göz göze gelirler. Dairede zaman zaman onu düşünür. Kadının adı Nedret’tir Akşamın beşi olmuştur. Mevsim kış olduğu için hava erken kararmıştır. Nedret camın önünde kocasını beklerken hayallere dalar. Kocası Hamdi kendisinden büyüktür. Çirkin ve hiç gütmeyen bir adamdır. Nedret hayal kurarak kendini avutur. Çevresi dardır. Arada sırada çocukluk arkadaşı Sevim gelir, çene çalarlar. Nedret’in kocası, Sevim’i pek sevmez Sevim kendinden on sekiz yaş büyük bir doktorla evlenmiştir.

Bolluk içinde yaşamaktadır. Öte yandan, ortaokul arkadaşı Nedim’le de ilişkisini sürdürmektedir. Nedim akademi öğrencisidir. Ressam olmayı kurar. Gece gündüz içer, başıboş yaşar Nuri işten çıkınca bilet alır. Karısı ve oğlu ile sinemaya giderler. Nedret de kocasıyla oraya gelmiştir. Birbirlerini görürler. Nuri filmi seyrederken tatlı hayallere dalar. Sevdiği kadını düşünür. Nedret de Nuri gibi hayal kurmaktan hoşlanır. Yaradılışları birbirine benzemektedir. Bir gün, Nedim’in resim sergisinde tanışırlar. Nedret Sevim’in, Nedim de Nuri’nin arkadaşıdır.Nuri enikonu âşık olmuştur.

Suçumuz insan olmak özeti devamı

Günlerdir yazıp bozduğu aşk mektuplarını beğenmez. Sonunda, küçük bir pusula yazar. Nedret’in penceresinden içeri atar. Ertesi gün Kavaklıdere caddesinde buluşurlar. Bir parkta oturup konuşurlar, fakat sözü bir türlü .kendilerine getiremezler Ressam Nedim, Sevim’e durmadan boşanmasını söyler. Sevim ise boşanmak istemez. Çünkü parayı sever, renkli bir çevresi vardır. Aşka gelince, onun için aşk yalnızca sevişmektir, .cinselliktir. Bundan ötürü Nedim’le anlaşamaz, ayrılırlar Nedret tatilini İstanbul’da geçirecektir. Nuri de karısıyla çocuklarını bir hafta öncesinden İstanbul’a göndermiştir. Amacı Nedret’le birlikte yolculuk etmektir. Suçumuz insan olmak kitap özeti devamı için alt satıra inin.

Biletlerini aynı kompartımana denk getirir. Bütün gece bakışmakla kalırlar. Çünkü yanlarında yaşlı bir karı-koca vardır. Ayrılırken, ertesi gün İstanbul’da .buluşmak üzere sözleşirler Tatil süresince beş altı kez buluşurlar. Konuşmaktan öte bir şey yapmazlar. Son buluşmalarında Nedret kocasının kendisini almaya geleceğini, artık Ankara’ya döneceklerini söyler. Nuri altüst olur. Hemen yeni bir randevu ister. Bir arkadaşının evindeki resimlere bakmaya gideceklerdir. Aslında ev bir garsondur. İkisi de bunu bilirler. Yine de isteklerine gem vuramazlar. Fakat oraya gidince, hayal kırıklığına uğrarlar. Öpüşürler, ama bunun kendi eşleriyle öpüşmelerinden bir ayrımı olmadığını görürler.

Suçumuz insan olmak özeti son bölüm

Aşk diye bir şeyin var olmadığını anlarlar. İkisi de romantik yaradılışlarından ötürü aşk özlemini duymuşlardır. Günlük yaşantılarında sürekli bir eksiklik vardır. Bunun ise aşk olduğunu sanmışlardır. Üstelik, tam o sırada kapının zili çalar. Hemen kalkarlar. Gerçi gelen olmaz, ama onların da tutkuları söner Nedret, “Aşk değildi bu. Aşk yok. Zaten olamaz da,” der. En iyisi ayrılmak, olanları unutmaktır. Karşılaşınca da birbirlerini görmezden gelmektir. Zaten bundan sonra ikisi de eski aşksız yaşamlarına geri döneceklerdir. Suçumuz insan olmak özeti burada bitmiştir.

Suçumuz insan olmak konusu ve ana fikri

Dar ve sınırlı bir gerçekçi anlayış ile yazılmıştır. Tek insanın yalnızlığı konusu ele alınmıştır. Okuyucu kandırmıyor. Onun romanında yarattığı kadın aslında aynı Nuri gibi görmektedir hayatı. Erkek gibi yani. Romanında his , hayal ve şiir tarafları ağır basmıştır.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun ? Merak ediyor musun. Eğer hakkında bilgi edinmek istersen senin için Suçumuz insan olmak özeti paylaştığımız kitabın sahibi ile ilgili bilgiler paylaştık. Buradan ulaşabilirsin. Oktay Akbal Hayatı ve Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın